Loading...

Čtyři dny | Four days

Festival 2023 (podzim)

4 + 4 dny v pohybu
28. mezinárodní festival současného umění
6.–14. října 2023, Praha

Divadlo ARCHA, Divadlo Ponec, Divadlo X10, Studio Alta, Soutok Berounky a Vltavy, Vila Klikovka a veřejný prostor v Praze

PROGRAM FESTIVALU ›

ONLINE PŘEDPRODEJ VSTUPENEK ›

 

Tisková zpráva 30. 8. 2023

Festival 4 + 4 dny v pohybu zveřejňuje premiérové tituly a další taháky říjnového programu

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu 6. října vstoupí do podzimní části programu 28. ročníku, který vyvrcholí 14. října. Během 9 dnů festival na 7 tradičních i netradičních místech v Praze nabídne 7 českých premiér a projektů a 7 zahraničních inscenací.

Zahraniční inscenace ve festivalovém programu se s nadhledem dotýkají aktuálních témat a originálně propojují umělecké žánry. Zahájení podzimní části festivalu bude patřit mimořádné multimediální inscenaci THE MAKING OF BERLIN (6. a 7. 10. / 20.00, Divadlo Archa). „Uskupení BERLIN z Belgie pracuje dokumentárními metodami na tématech, která se váží ke konkrétním městům nebo místům po celé planetě. Tentokrát se látkou jejich projektu stalo vyprávění berlínského pamětníka Fridricha Mohra, který byl za druhé světové války inspicientem Berlínských filharmoniků. Tvůrci uskupení BERLIN vyzbrojeni kamerami, technikou rozhovorů, střihovými tabulkami a herci, zobrazují realitu, jako to dělali kdysi malíři: s trochou více barev, živými úhly pohledu a štětcem, který prozrazuje kritický podtón. Tento velkorysý projekt listy De Standaard a De Morgen zařadily mezi deset nejlepších inscenací roku 2022,“ říká Pavel Štorek, spoluzakladatel festivalu 4 + 4 dny v pohybu, dramaturg a kurátor divadelní části.

BODYBODYBODYBODY je extatická hudební a taneční kompozice belgických umělců Daga Taeldemana a Andrew Van Ostadea, která zaplaví diváky přílivovou vlnou sugestivního zážitku (8. 10. / 20.00, Divadlo Archa). Gunilla Heilborn, jedna z nejzajímavějších švédských performerek a filmových umělkyň, se inscenací MERKURIUS/MERCURY pokusí rozluštit vztah mezi minulostí a budoucností, mezi mikro a makrokosmem, mezi časem a prostorem (14. 10. / 20.00, Divadlo Ponec). Subtilní, zábavná a dojemná inscenace maďarského režiséra a herce László Göndöra LIVING THE DREAM WITH GRANDMA je portrétem ženy, která přežila šoa a věřila v ideály komunismu (13. 10. / 18.00, Divadlo Archa).

V minimalistické světelné a zvukové performanci ELUSIVE MATTER obyčejné spirály kouře na projekčním plátně v místnosti, jež jinak tone ve tmě, vytvářejí z neurčité mlhoviny snový prostor. Performance FIELD zase vychází z principu, že zvuky mohou být generovány elektromagnetickými póly, které jsou neviditelné, ale všudypřítomné (13. 10. / 20.00, Divadlo Archa). Oba zmíněné projekty kanadského multimediálního umělce Martina Messiera byly představeny v 50 zemích a vynesly mu mnoho cen a nominací.

Palestinská choreografka a herečka Samaa Wakim v sólové performanci LOSING IT zkoumá, jak se trauma předchozích generací manifestuje v jejím těle, jak se přenáší z generace na generaci (9. 10. / 20.00, Ponec). Maďarský interdisciplinární umělec Dávid Somló v nejnovějším site-specific projektu s názvem POMALÉ KROKY MAJÍ UŠI vytvoří 13., 14. a 15. 10. ve veřejném prostoru Prahy snovou hypnotizující zvukovou krajinu, která zve diváky na zážitek blízký audio meditaci a zároveň je i hledáním zvukového pokladu.

České premiéry vznikají přímo pro festival 4 + 4 dny v pohybu. Mnohé unikátní site-specific a komunitní projekty již nebude možné po skončení letošního ročníku festivalu zhlédnout. „Speciální projekt pro festival s názvem ZAKOŘENIT A PROPOJIT SE připravil kurátor Petr Dlouhý 12. 10 od 16.00 ve Studiu Alta v pražské Libni, kde dojde k setkání mezi publikem a uměním performance, mezi jednotlivými tvůrci a tvůrkyněmi. Unikátního jednorázového projektu se zúčastní jak individuální umělci z Čech a ze zahraničí, tak reprezentanti významné evropské platformy performativního umění PAErsche,“ zve Pavel Štorek.

Přímo pro festival a ikonický prostor bývalého Ústředí lidové umělecké výroby v Praze na Národní třídě je koncipována site-specific inscenace s názvem 4*8+Y≠? spolku tYhle (12. a 13. 10. / 18.15 a 19.00, dnešní divadlo X10). Nejnovější autorská inscenace Kolektivu Nesladim LOVE BOMBING vychází ze zkušeností a výpovědí obětí narcistických manipulátorů. Dokážete se včas odstřihnout? (7. 10. / 17.00 a 8. 10. / 18.00, Divadlo Archa). Soubor Wariot Ideal s předními českými a zahraničními performery v premiérové inscenaci PŮVODNÍ LES aneb KDO TEĎ BUDE ROZNÁŠET MOR? předvede precizní fyzické divadlo s tancem, živou hudbou a silnými proudy světelných paprsků, navazující na představení HLUBINY a oživlou instalaci MOUDROST (10. a 12. 10. / 20.00, Divadlo Ponec).
Jednodenní multižánrová událost s názvem ZAHNAT KOHOUTA DO KOUTA se odehraje 8. 10. na soutoku Vltavy a Berounky. „Soutok jako ostrov: pražská předsíň, meziříčí, poloostrov, jezero, útočiště i tajemný kout. Veřejný prostor, na který je nahlíženo z pohledu urbanisty, krajinného architekta, scénografa, divadelníka, konceptuálního umělce, ale i archeologa, antropologa či biologa,“ upřesňuje iniciátor a kurátor site specific projektu Tomáš Žižka. Taneční studio Light, zaměřující se na tvorbu pro děti a dospívající, vytvořilo netradiční projekt MÁ TO HLOUBKU? ANEB PÍSÁNÍ DŽONA LEMOUNA, který 14. 10. oživí jedinečnou vilu ve svahu Klamovky (Pod Klikovkou 13, Praha 5). Rodinám s dětmi od tří let připravilo umělecké seskupení PYL „performativní hřiště“ s názvem VOLNO OD VELKÉHO SVĚTA, které divákům nabídne zažít alternativní model soužití lidí a neživých entit. (7.10. /14:00 – 18:00 INI Gallery, Jeronýmova 88/9, Praha 3). Temporary Collective se rád přeskupuje a navazuje na experimentální formy, které teprve pak dál rozvíjí. Tentokrát soubor v inscenaci GEO prostřednictvím tance a pomocí geofonu provede krajinou, kterou všichni obýváme (7. 10. / 20.00, Divadlo Ponec).

Součástí podzimní edice 4 + 4 dny v pohybu bude Choreografické fórum – skupina složená z českých a zahraničních tanečních profesionálů a z příznivců tance bude na fóru analyzovat choreografické téma prostřednictvím zhlédnutých představení.

 

Festival 4 + 4 dny v pohybu je realizován s finanční podporou: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, In-Situ, Creative Europe Programme of the European Union, Goethe Institut, Flanders State of Art, EFFEA
Mediální partneři: Radio 1, ČRo Vltava, Culturenet, ArtMap, Kino Aero, Bio Oko, Kino Světozor, Art&Antique

Festival 4 + 4 dny v pohybu je členem platformy evropských festivalů IN SITU a České asociace festivalů (ČAF).

Mediální servis: 2media.cz, s.r.o.
Simona Andělová, simona@2media.cz, tel.: +420 775 112 857

 

Jarní část festivalu (Místa činu a výstava současného umění Všechno je všech v Erpet Smíchov) se uskutečnila 11.–21. 5. 2023

Festival 4 + 4 dny v pohybu v říjnu uvede 14 premiér domácích i zahraničních tanečních a divadelních souborů /tisková zpráva 17. 8. 2023/

 

Projekt 4 + 4 dny v pohybu (0380001013) zaměřený na zpracování grafického vizuálu festivalu, přehledně a atraktivně vystavené webové stránky a prezentace projektu na sociálních sítích je financovaný Evropskou unií – Next Generation EU.