Loading...

Čtyři dny | Four days

Festival 2016

4+4 DNY V POHYBU
21. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ
30. září – 8. ŘÍJNA 2016

Radniční domy (U Radnice 10/2, Praha 1),
Divadlo Archa, Ponec – divadlo pro tanec, Studio Hrdinů

 

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny
v pohybu letos obsadí Radniční domy v centru Prahy

 21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny se letos přestěhuje do nevyužívaných Radničních domů v centru Prahy. Od 30. září do 8. října jejich prázdné prostory hned vedle náměstí Franze Kafky obsadí rozsáhlá výstava 50 umělců – sochy, malby, instalace nebo fotografie vybrané kurátorkou Pavlínou Morganovou na společné téma Nezávislý výzkum subjektivity. V Radničních domech budou zároveň probíhat premiéry divadelních projektů, diskuse s odborníky, komentované prohlídky nebo dílny pro děti vedené renomovanými českými umělci.

Festival se vedle využívání opuštěných a chátrajících objektů zaměřuje na aktuální, provokující, inovativní umělecké projekty napříč žánry – především z tance a divadla. K festivalu 4+4 dny v pohybu také neodmyslitelně patří zahraniční představení vybraná jako to nejzajímavější ze současné světové taneční a divadelní scény . V rámci této části festivalu se v Divadle Archa a divadle Ponec představí sedm zahraničních souborů.

Zahraniční program festivalu zahájí 1. října izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s provokativním aktivistickým projektem Archive. Slovenskou scénu letos zastupuje Divadlo SkRAT s inscenací Extrakty a náhrady, která obdržela v letošním roce na prestižním slovenském festivalu Nová Drama/New Drama 2016 Cenu bratislavského diváka i Hlavní cenu odborné poroty. Dalšími hosty festivalu bude italský umělec Alessandro Sciarroni s choreografickou meditaci Untitled, nizozemský performer, hudebník a výtvarný umělec Julian Hetzel s představením I’m Not Here Says the Void a v produkci slavného CAMPO do Prahy poprvé přijíždějí mladí vlámští umělci Robbert & Frank s představením Window of Opportunit. Ze Severní Ameriky letos na festivalu hostuje kanadská choreografka a performerka Dana Michel s inscenací Yellow Towel a vrcholem festivalu bude newyorský umělec Andrew Schnider s představením YOUARENOWHERE za které obdržel významnou americkou divadelní cenu OBIE za rok 2015

Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Nikola Böhmová, Markéta Černá, Denisa Václavová a Pavel Štorek, kteří jej dodnes pořádají. Za 20 let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí a Desfourský palác . Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů, uvádí skupinové výstavy současných vizuálních umělců a kurátorů, spolupracuje s předními historiky umění a architekty na procházkách a přednáškách. Festival dlouhodobě spolupracuje s kulturními organizacemi Kruh, Jednotka/Unit, Vědecko-výzkumné pracoviště AVU, Start Vršovice a další.

 

celkový Program festivalu ›

Místa činu 2016 – Radniční domy ›

 

Radio spot:

Radio spot 2016 ▶ custom player