Loading...

Čtyři dny | Four days

Místa činu 2021

SITE SPECIFIC PROJEKT PRO NOVOU STRAŠNICKOU ŠKOLU

VÝSTAVY, PERFORMANCE, INSTALACE, DIVADELNÍ PREMIÉRY, DISKUSE, konference, DÍLNY PRO DĚTI

nOVÁ STRAŠNICKÁ ŠKOLA – V Olšinách 69, Praha 10 – Strašnice

 

Milí festivaloví návštěvníci, 

vítáme vás v Nové strašnické škole na dalším ročníku festivalu 4+4 dny v pohybu a doufáme, že oproti minulému roku budete mít tentokrát možnost si naše „místo činu“ opravdu zažít. 

Za poslední téměř dva roky se naše životní zkušenosti proměnily. To, co patřilo do sféry sci-fi příběhů, se stalo skutečností a my se s novými podmínkami budeme ještě dlouho vyrovnávat. Člověk je v tomto ohledu neskutečně adaptabilní a progresivní, vždy hledá cesty, možnosti řešení a východiska. Největší chybou by asi bylo držet se starých „realit“, zvláště ve světě, kde je „všechno jinak“.

Pořádat festival současného umění právě v opuštěné škole, v místě původně určeném ke zkoumání světa, a tedy i reality, je příležitost vytvořit unikátní, téměř laboratorní prostor, kde bychom se nemuseli obávat vlastních chyb a omylů, kde je možné zakoušet, zkoumat, ptát se a dozvídat, v jakých světech se navzájem nacházíme. Co je pro nás skutečnost? A lze ji sdílet, předávat nebo společně zažívat? 

Otázka, kterou jsme zvolili jako letošní festivalové heslo – Realito, potřebuješ mě? – může být vnímána jako radikální, až nepříjemné dotazování se, zda o nás svět stojí. Anebo zda člověk lpí na světě, ve kterém žije. Na druhou stranu lze samotnou otázku chápat i jako úlevné nebo osvobozující gesto – svět a celý vesmír je tady a odehrává se pravděpodobně i beze mne, i bez mé snahy nebo vůle. 

Nakonec, čím více se pokládáme do virtuálních světů, tím více okrádáme samotný svět o sebe sama, o svou přítomnost. Přemírou využívání všech lákavých možností úniku – anebo když se tolik snažíme mít nepřetržitý přehled o veškerém dění.

Škola by mohla být skvělé místo, takový trenažér života, malý i větší člověk v ní může zakoušet různé možnosti reality, přemýšlet, jakého jej svět chce a jaký by v něm mohl být, co může světu přidat, odebrat nebo nabídnout. 

Ideální škola by měla podporovat rozdílnosti, hledání i vytvářet svobodný prostor, v němž bychom se mohli navzájem uzdravovat. Protože strach vždy realitu přetvoří a neumožní pohnout se z místa. 

Přejeme návštěvníkům festivalu být s námi „tady a teď“ a v pohybu! 

Těšíme se na vaše světy!

 

Reality do you need me?

Výstava současného umění pro Novou strašnickou školu
9. – 26. 9. 2021– 26 kurátorů a přes 100 umělců v rámci projektu Místa činu

Koncept: Denisa Václavová

Kurátoři: Marie Foltýnová, Lucie Drdová, Vít Havránek, Lenka Sýkorová, Tomáš Svoboda, Jiří Ptáček, Marek Meduna, Vasil Artamonov, Dita Lamačová, Anne Duffau + Nela Klajbanová + Martin Mazanec, Zbyněk Baladrán, Dagmar Šubrtová, Tereza Severová, Eva Jiřička, Barbora Špičáková, Ondřej Horák, Milan Mikuláštík, Jakub Hošek, Radek Wohlmuth, Otto M. Urban, B.K.S., Jedinečné svatopěstitelské družstvo, Wariot Ideal, Jan Zdvořák, Kolektiv Nesladim, third space & Michal HōR Horáček. 

VÍCE INFO O VÝSTAVĚ ›

 

Další projekty


Cena Věry Jirousové

Slavnostní vyhlášení VII. ročníku

Procházka po Strašnicích

s historikem umění Tomášem Řepou

Procházka Solidaritou

S historičkami umění Evou Novotnou a Barborou Špičákovou

Strašnická jízda

Cykloprojížďka

Dobrá praxe 4 aneb Kulatý stůl akademických galerií

Celodenní program bude zahrnovat diskuse o dramaturgii galerií, o poměru vystavovaných studentů a zavedených umělců, o možnostech a limitech akademických galerií.

Z očí do očí

Projekce dokumentu finského režiséra Johna Webstera

Festivalová škola Arts Managementu 2021

Určena studentům, umělcům a zástupcům organizací působících v oblasti kultury. Cílem festivalové školy je nabídnout účastníkům setkání s renomovanými odborníky z různých oblastí umělecké produkce

Konference o přepracovanosti

Společné setkání pro lidi, kteří organizují náročné kulturní projekty, založili galerie, řídí instituce, působí na uměleckých školách, pomáhají v sociální oblasti, spolupracují při plánování města, vstupují do komunální politiky atd.

 

CELKOVÝ PROGRAM 2021 ›