Loading...

Čtyři dny | Four days

Místa činu 2022

SITE SPECIFIC PROJEKT PRO ERPET SMÍCHOV

VÝSTAVY, PERFORMANCE, INSTALACE, DIVADELNÍ PREMIÉRY, DISKUSE, …

Sportovní centrum Erpet Smíchov – Strakonická 2860/4, Praha 5 – Smíchov

 

Milí návštěvníci Místa činu,

festival 4+4 dny v pohybu vás opět vítá v neobvyklém prostoru, tentokrát v bývalém sportovním centru.

Za 27 let naší existence jsme se pokusili vstoupit do více než tří desítek opuštěných a prázdných prostor, čekajících na přeměnu, zbourání, či nové využití.

Naše cesta vedla přes čističku odpadních vod, továrnu, pivovar, cihelnu, obchodní dům, kasino, tělocvičnu, zimní stadión, základní školu, muzeum, klasicistní palác nebo zoologickou zahradu.

Tématem se nám vždy stala dávná i nedávná historie dotyčných domů, v nichž jsme měli možnost iniciovat a rozvíjet naši práci s místem a podpořit tak v těchto netradičních prostorách vznik mnoha uměleckých projektů.

V Praze je stále těžší najít zajímavý prázdný objekt, který bychom proměnili v umělecký festival. Letošní  „místo činu“, volnočasový areál Erpet Smíchov, donedávna ještě fungoval: najdete tu univerzální i fotbalové hřiště, prázdné bazény s vířivými tryskami, dětské brouzdaliště i zarůstající zelené plochy…  

Vnitřní prostor Erpetu pak nabízel největší a nejstarší indoorové golfové atrakce: tak zvaný putting green, dvoupodlažní „driving range“, šesti-jamkové hřiště a čtyři simulátory, které vás dokázaly přemístit na 30 světových golfových hřišť na celé Zemi. A pokud vás už nudilo hrát v této surreálné krajině golf, mohli jste si odběhnout na dvě squashová hřiště, dát si thajskou masáž nebo zajít do wellnessu…

Původní stavba SK Smíchov na břehu řeky vyrostla v roce 1980 jako házenkářská hala podle projektu architekta Zdeňka Staška. Chátrající sportoviště pak v roce 1994 zrekonstruoval nový nájemce, který jej proměnil na squashové hřiště a golfový trenažér. Tenis zde dle dobových pramenů hrávali i tehdejší politici…  

Kurátorky Gabriela Kotiková a Denisa Václavová přizvaly více než šest desítek umělců z České republiky, kteří zde reprezentují zejména site-specific přístup práce s místem. Jsou zde ale k vidění také obrazy, sochy, instalace, fotografie a videa, jejichž tématem je lidská touha být na mnoha místech najednou, být někým jiným a v jiném čase.

Rozsáhlá výstava vizuálního umění, kterou najdete i v zahradách Erpetu, odkazuje k mottu festivalu a reaguje na prostor samotný. Oslovili jsme širokou, věkově pestrou uměleckou skupinu, s pluralitou názorů a postojů. Mnozí z přizvaných osobností reagují na apokalyptickou umělou krajinu v útrobách objektu s humorem a nadsázkou. Futurocida je teď a tady a náš stále častější únik od sebe samotných jenom prohlubuje prázdnotu mezi tím, kam vlastně patříme a kdo jsme.

Ve vystavených dílech můžete najít i znejistění všeho, o čem jsme tak často pevně přesvědčeni: prázdný dům pozbývající svou funkci a čekající na svou další budoucnost nabízí relativizaci času, místa i prostoru.

Ve starém letáku o nabídce teambuildingových aktivit, který jsme nalezli v podzemí Erpetu, se dočtete: „Své obchodní partnery i rodinné příslušníky můžete u nás porazit, nebo nechat vyhrát!“

Kdo koho porazí a kdo nakonec vyhraje?  

 

BÝT NĚKDO JINÝ, NĚKDE JINDE, NĚKDY JINDY

Site specific výstava současného umění pro bývalé sportovní centrum Erpet Smíchov

Šest desítek českých umělců, kurátoři: Gabriela Kotiková a Denisa Václavová.

více ›