We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | Více | Accept

Čtyři dny | Four days

Z očí do očí

Projekce dokumentu finského režiséra Johna Webstera

V rámci výstavy Reality do you need me?
  • Středa 15. 9. / 19:00, ve škole
Cena: Zdarma
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu

 

Institut pro restorativní justici (IRJ) v partnerství s festivalem Jeden svět vás zvou na jedinečný dokument finského režiséra Johna Webstera „Z očí do očí“. Projekce bude doplněna o debatu s hosty nad tématem restorativních přístupů v České republice.

 

„Nemohu odpustit, ale nemusím ani nenávidět.“

 

Vyrovnat se s násilnou smrtí blízkého je vždy velmi náročné. Co pozůstalí skutečně potřebují, jak se změní jejich každodenní životy, co jim pomáhá v truchlení? Je možné se s takovou bolestí vůbec vyrovnat?

Finský dokumentární film přibližuje emocionálně náročné přípravy i průběh setkání rodin pozůstalých tváří v tvář vrahovi jejich blízkých. Může mít takový dialog smysl, co říct, co chtít slyšet? Jak může pachatel převzít skutečnou odpovědnost za tak fatální jednání? Můžeme vůbec uvažovat o smíření či odpuštění?

Otvíráme diskuzi k možnostem naplnění potřeb obětí, pachatelů a jejich blízkých prostřednictvím restorativních setkání. Mají takové programy své místo také u nás?

 

Následující debatu moderuje Ondřej Horák, autor projektu Věznice: místo pro umění.

Hosty diskuze jsou Petra Masopust Šachová (Institut pro restorativní justici), Gabriela Kabátová (Mezinárodní vězeňské společenství) a Michal Špejra (Institut pro kriminologii a sociální prevenci).

 

Navazující akce:Nemůžu to nechat

 

V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›