Loading...

Čtyři dny | Four days

Nemůžu to nechat

Ondřej Horák

V rámci výstavy Reality do you need me?
DENNĚ / Nová strašnická škola
14:00–21:00 (zavřeno 13.9. a 20.9.)
V den zahájení 18:00–24:00
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu

 

Dvě videa zaznamenávají výpovědi pachatele trestného činu a pozůstalé po oběti. Oběma změnila nečekaná událost nevratně život.

 

Možnými pachateli nebo oběťmi jsme každodenně my všichni. Videozáznam zachycuje příběhy dvou lidí, z nichž jeden je na straně pachatele a druhý na straně oběti. Pan Beran zavinil smrt dvou lidí, paní Voždová je pozůstalou po zabitém synovi. Jejich příběhy jsou odlišné, nic kromě prožitého utrpení je nespojuje. Skutečnost, že se rozhodli o svých nechtěných rolích promluvit a přispět tím k pochopení celé situace je u nás stále neobvyklá. Snahu o zprostředkování dialogu mezi pachateli a jejich obětmi je možné vnímat v širším kontextu současného dění v naší společnosti.

Oba videozáznamy vznikly ve spolupráci mezi kurátorem projektu Ondřejem Horákem a Institutem pro restorativní justici přímo pro Festival 4 dny v pohybu.

 

Institut pro restorativní justici (IRJ) usiluje o systémovou změnu v oblasti trestní justice tak, aby byl vytvořen prostor pro naplnění potřeb trestným činem zasažených lidí a pro přijetí odpovědnosti na straně pachatele, a to včetně vytvoření prostoru pro společný dialog. Právě takový dialog může podpořit dané osoby v proměně traumatické zkušenosti a otevření cesty k jejich uzdravení.

 

Režie: Ondřej Horák
Kamera: Ivan Svoboda, Jan Fuksa
Střih: Eva Jiřička
Vedení rozhovorů: Tereza Řeháková, Petra Masopust Šachová, Ondřej Horák‘
Spolupráce: Anna Perdoková

Podpora: Institut pro restorativní justici (IRJ), Festival 4 dny v pohybu, Platforma Máš umělecké střevo?

 

Navazující akce:Z očí do očí

 

V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›