Loading...

Čtyři dny | Four days

From eyes to eyes

Screening of a documentary by Finnish director John Webster

Within the exhibition Reality do you need me?
  • Wednesday Sep 15 / 19:00, School
Free entry
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu

 

Institut pro restorativní justici (IRJ) v partnerství s festivalem Jeden svět vás zvou na jedinečný dokument finského režiséra Johna Webstera „Z očí do očí“. Projekce bude doplněna o debatu s hosty nad tématem restorativních přístupů v České republice.

 

“Nemohu odpustit, ale nemusím ani nenávidět.“

 

Vyrovnat se s násilnou smrtí blízkého je vždy velmi náročné. Co pozůstalí skutečně potřebují, jak se změní jejich každodenní životy, co jim pomáhá v truchlení? Je možné se s takovou bolestí vůbec vyrovnat?

Finský dokumentární film přibližuje emocionálně náročné přípravy i průběh setkání rodin pozůstalých tváří v tvář vrahovi jejich blízkých. Může mít takový dialog smysl, co říct, co chtít slyšet? Jak může pachatel převzít skutečnou odpovědnost za tak fatální jednání? Můžeme vůbec uvažovat o smíření či odpuštění?

Otvíráme diskuzi k možnostem naplnění potřeb obětí, pachatelů a jejich blízkých prostřednictvím restorativních setkání. Mají takové programy své místo také u nás?

 

Následující debatu moderuje Ondřej Horák, autor projektu Věznice: místo pro umění.

Hosty diskuze jsou Petra Masopust Šachová (Institut pro restorativní justici), Gabriela Kabátová (Mezinárodní vězeňské společenství) a Michal Špejra (Institut pro kriminologii a sociální prevenci).

 

Navazující akce:Nemůžu to nechat

 

V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›