Loading...

Čtyři dny | Four days

Festival 2011

15.—22. října 2011

The flash source file does not exists.

Divadlo Archa, Alfred ve dvoře, MeetFactory, Studio Alta, ÚLUV, Stadion Bohemians 1905 (Ďolíček), netradiční prostory

Příklad 4+4=8 není pouze rutinní součástí výuky žáků základní školy, ale v polovině října se stávají uvedená čísla výzvou pro všechny milovníky neobvyklých kulturních akcí. 4+4 dny v pohybu = mezinárodní festival současného umění programově zaměřený na inovativní, progresivní a často provokující umělecké projekty. Divadelní a taneční představení, koncerty, výstavy, projekce či video art mají jedno společné: vytrhnou vás z proudu všedního dne a přiblíží k tomu, co se děje zajímavého a aktuálního v současné době jak ve světě, tak i u nás. Festival se neomezuje pouze na zavedené prostory, ale uměním aktivně oživuje nevyužité a zanedbané objekty pražské architektury. Během patnáctileté existence představil více než 160 souborů z 25 zemí světa a je vysoce ceněn jak v České republice, tak v zahraničí. K letošním hostům patří například přední norský soubor Jo Strømgren Kompani, projekt brazilského herce, režiséra a producenta Joelsona Gussona nazvaný Cyborg Manifesto, představení s dětmi pro dospělé Before Your Very Eyes britsko-německého souboru Gob Squad a belgického divadla Campo, projekt Haircuts By Children kanadských Mammalian Diving Reflex, německé sdružení Invisible Playground se site-specific hrou Field Office nebo představení Ökö švýcarsko-slovenského souboru T-d´U. Každoročně se festival podílí i na vzniku nových projektů jejichž premiéry jsou nedílnou součástí festivalové dramaturgie. V letošním roce tak festival uvede tuzemskou premiéru italsko-českého soubor DEJA DONNE a slovinského souboru EN-KNAP s názvem Not Made For Flying. České premiéry reprezentují režiséři Jiří Havelka a Jiří Adámek, choreografka Veronika Švábová a taneční soubor NANOHACH.

Celkový program festivalu 2011 ›

 

Místa činu

site specific projekt pro bývalé Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV, Národní 36, Praha 1) a pražskou čtvrť Vršovice

Výstavy, performance, akce ve veřejném prostoru, videoart instalace, přednášky o architektuře, komentované procházky, neviditelné hřiště v ulicích Prahy, symposia, koncerty, umělecký bar.

Místa činu je dlouhodobý mezinárodní projekt sdružení Čtyři dny, který si klade za cíl oživovat veřejný prostor uměním. Místa činu nabízejí nové pohledy na místa, která stojí za naši pozornost, péči a starost.

V minulých letech to byl například objekt bývalého Federálního shromáždění, prázdná Stomatologická poliklinika v Jungmannově ulici nebo Šlechtova restaurace. Za posledních 16 let své existence představily Čtyři dny formou umělecké akce přes tři desítky netradičních míst.

Místy činu pro rok 2011 jsou bývalé Ústředí lidové umělecké tvorby (ÚLUV) a pražská čtvrť Vršovice. V loňském roce jsme se v dramaturgické koncepci ÚLUVu zaměřili především na architekturu a historii této funkcionalistické perly Národní třídy, která je bohužel dlouhodobě skrytá pod nánosy reklam a billboardů. Výjimečné osobnosti spjaté s tímto domem zde přednášely, diskutovaly a vedly komentované procházky, vyzvaní umělci připravili sérii site specific projektů pro výkladní skříň ÚLUVu a Národní třídu. Tímto směrem se ubíráme i nadále.

ÚLUV (postavený jako Dům uměleckého průmyslu pro Svaz československého díla) je ideální výstavní galerií, divadlem, přednáškovou síní, kavárnou, čítárnou či tančírnou. Architekt Oldřich Starý koncipoval tento objekt z roku 1936 jako galerijní a reprezentační prostory včetně velkého podzemního kinosálu. Jako takový už tedy ÚLUV známe. Zároveň však máme možnost si v něm vyzkoušet nové věci a na 8 dní nevyužívaný objekt opět probudit k životu a zapojit do pražského uměleckého provozu-průmyslu, a to formou výstav, performancí, přednášek, symposií, projekcí, videoartových instalací, akcí ve veřejném prostoru, komponovaných večerů, koncertů atd.

Druhým Místem činu se letos stane půvabná čtvrť starých Vršovic. Cílem je poukázat na malé, ale významné občanské iniciativy nezastupitelné v každém zdravém městě, ve kterém se dobře žije. V tomto případě je to občanské sdružení Start Vršovice, které se již několik let zabývá veřejným prostorem a sociální interakcí ve své čtvrti a se kterým na projektu spolupracujeme. Rozhodli jsme se tak ukázat, jakým způsobem lze pečovat o veřejný prostor ve městě a lokálně, osobně a přímo ovlivňovat kvalitu svého pohybu a trávení volného času v něm. Některá „místa činu“ mají ve Vršovicích dávnou tradici a hrozí jejich zánik. Patří mezi ně továrna Waldes (Koh-i-noor) nebo stadion Bohemians 1905. Jiná teprve vznikají a čekají na své využití jako je open-air galerie ProLuka v nevyužívané a zanedbávané vršovické proluce. Přejme tedy všem starým i novým místům činu co největší dávku štěstí.

Denisa Václavová

 

Program Místa činu (ÚLUV & Vršovice) ›

Místa činu Vršovice ›

Přednášky ›

ROZHOVOR S PAVLEM ŠTORKEM A DENISOU VÁCLAVOVOU, ORGANIZÁTORY FESTIVALU 4 + 4 DNY V POHYBU (PDF) ›

 

Tiskové zprávy