Loading...

Čtyři dny | Four days

Festival 2015

4+4 DNY V POHYBU
20. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ
2. – 10. října 2015

Desfourský palác (ulice Na Florenci 21, Praha 1),
Divadlo Archa, Jatka78, divadlo Ponec

 

Festival 4+4 dny v pohybu slaví 20 let – v prázdném Desfourském paláci i s tanečním představením a skupinou Zita Swoon

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu slaví letos 20 let! Přehlídka, která jako první kulturní akce v Praze začala v 90tých letech využívat opuštěné, chátrající, či k demolici určené objekty a areály, dále pokračuje ve své původní vizi. Zapojuje umělce tam, kde je nikdo před tím neviděl. Festival se programově zaměřuje na aktuální, provokující, inovativní umělecké projekty napříč žánry – od tance a divadla, přes výstavy, audiovizuální projekty až po diskuse a komentované procházky – a ke kulatému výročí si v duchu své nejlepší tradice oživování nevyužitých pražských budov nadělila nové místo konání: Desfourský palác v ulici Na Florenci 21, Praha 1. Kromě něj 20. ročník proběhne v nedalekých divadlech Archa, Ponec a Jatka78 a to od 2. do 10. října.

Desfourský palác byl postaven v letech 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti Těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s překrásnými freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru,” říká na úvod kurátorka Denisa Václavová.

Dvě patra obsadí výstava nazvaná Jak nic nechtít? za účasti 60 českých a zahraničních umělců, kurátorovaná osobnostmi české výtvarné scény, jako je Krištof Kintera, Radek Wohlmuth, Jiří Ptáček, Tomáš Svoboda, Mariana Serranová a další. Expozice bude doprovázená opět diskusemi a přednáškami o architektuře, současnému umění, veřejném prostoru a tématu Jak nic nechtít? “Rovněž se můžeme těšit na české premiéry. Halka Třešňáková připravuje novou hru přímo do prostor paláce a divadlo Vosto5 se tentokrát věnuje cestě na Mars,” doplňuje Denisa Václavová.

Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční představení, která jsou vybraná jako to nejzajímavější ze současné evropské scény – taneční, divadelní i výtvarné. “Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance,” uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek.

Festival zahájí 2. října výjimečný tanečně hudební projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon s legendárním vlámským souborem Need Company. V hlavním zahraničním programu se dále představí světoznámá francouzská hudebnice a performerka původem z Rwandy Dorothée Munyaneza, která mimo jiné složila a zpívá sountrack nominovaný na Oscara k filmu Hotel Rwanda. Dalšími hosty letošního festivalu budou francouzský muzikant a performer Jonathan Capdevielle, norský performer Amund Sjølie Sveen, norský výtvarný umělec a performer Andrea Spreafico,  švýcarský režisér a hudebník Marco Berrettini, norský hudebně taneční projekt choreografky Kristin Ryg Helgebostad a představení Ingri Fiksdal, která svou performance nastuduje s českým pěveckým sborem. Dále se v programu představí slovinská umělkyně Mala Kline či vlámský performer Pieter Ampe.

Speciálně k dvacátému výročí festivalu připravili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory mimořádný projekt Plug & Play na téma hudba – tanec – divadlo,” doplňuje Pavel Štorek. V rámci tohoto unikátního a „těžko definovatelného a neopakovatelného večera“ se 10. října v Divadle Archa představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, VOSTO5, Spitfire Company, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vágnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4+4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.

Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Pavel Štorek, Denisa Václavová, Markéta Černá a Nikola Böhmová, kteří jej dodnes pořádají. Za 20 let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí. Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů, uvádí skupinové výstavy současných vizuálních umělců a kurátorů, spolupracuje s předními historiky umění a architekty na procházkách a přednáškách. Festival dlouhodobě spolupracuje s kulturními organizacemi Kruh, Jednotka/Unit, Vědecko-výzkumné pracoviště AVU, Start Vršovice a další.

Program festivalu ›

Místa činu ›
site specific projektY pro Desfourský palác

Speciál: Slavíme 20 let ›

Dítě 2.0 (import/export) ›
úvodní text k festivalu od Pavla Štorka

 

Místa činu 2015 – Desfourský palác

Místa činu 2015 – Desfourský palác (foto: časopis Týden)

Nikdy nemít důvod k bilanci ›

Rozhovor s dramaturgem festivalu 4+4 dny v pohybu Pavlem Štorkem.

 

Radio spot:

Radio spot 2015 ▶ custom player