Loading...

Čtyři dny | Four days

Elusive Matter + Field

Martin Messier (Kanada)

  • Pátek 13. 10. / 20:00, Divadlo Archa
Cena: 350 / 250 Kč
(Kombinovaná vstupenka Living the Dream with Grandma + Elusive Matter+Field 500 / 400 Kč)

Středobodem tvorby Kanaďana Martina Messiera je lidské tělo, ale ve svých projektech instaluje na scénu přístroje, technologie, robotiku a předměty každodenní potřeby. V minimalistické světelné a zvukové performanci Elusive Matter jsou to obyčejné spirály kouře na projekčním plátně, které v místnosti, jež jinak tone ve tmě, vytváří z neurčité mlhoviny snový prostor a kombinuje světlo a zvuk s cílem vykouzlit ambientní zážitek pomíjivé, halucinogenní ale přesto konejšivé atmosféry.

Performance FIELD zase vychází z principu, že zvuky mohou být generovány elektromagnetickými poli, která jsou neviditelná, ale všudypřítomná. Amplifikované zbytkové elektrické signály, nepostižitelné lidským okem či uchem, jsou tady podstatou díla. Messier vstupuje na jevišti do interakce se dvěma hliníkovými panely s mnoha vzájemně propojenými vstupy a výstupy. Neustálým zapojováním a vypojováním na obou panelech vznikají magické zvukové a světelné kompozice.

 

Martin Messier je performer, technolog, experimentátor na poli multimédií. Po studiu skladby na Univerzitě v Montrealu začal experimentovat se zvukem a videem. Záhy si sestavil performativní audiovizuální přístroje, s jejichž pomocí přivedl na jeviště předměty každodenní potřeby spolu se zvukovým potenciálem různých materiálů. V průběhu let se podílel na řadě kolektivních projektů, mezi něž se řadí např. monumentální exteriérový projekt Innervision pro 60 tanečníků, audiovizuální performance Echo Chamber, choreografická performance Con Sordina či světelná a zvuková performance Elusive Matter. Projekty Martina Messiera byly představeny v 50 zemích a vynesly mu několik cen či nominací: zvláštní uznání na Prix Ars Electronica v roce 2010; nominace na Prix Opus v roce 2012, Victor Martyn Lynch-Staunton Award za rok 2014 udělovaná Kanadskou radou pro umění; zvláštní uznání poroty na Japan Media Awards v roce 2015; cenu World OMOSIROI v Japonsku roku 2018 a druhou cenu na Athens Digital Arts Festival v roce 2021 ad. V roce 2010 založil společnost 14 lieux, která se věnuje tvorbě performancí a instalací. 

 

„Messierův jevištní projev je fascinující; s publikem komunikuje sice stroze, ale bezprostředně a bez příkras.“

 

Délka představení: Elusive Matter (30 min.) – pauza – Field (30 min.)
Jazykově bezbariérové

FB událost

 

Elusive Matter:
Koncept, kompozice, performer: Martin Messier

Video: Étienne Desprès
Produkce: 14 lieux

Field:
Koncept, audiovisuální kompozice, programování a performer: Martin Messier
Interface: Thomas Payette
Technický design: Thomas Payette, Maxime Bouchard, Frédérique Folly
Production: 14 lieux

https://martinmessier.art/