Loading...

Čtyři dny | Four days

Living the Dream with Grandma

László Göndör & Éva Katona (Maďarsko)

  • Pátek 13. 10. / 18:00, Divadlo Archa (Malý sál)
Cena: 350 / 250 Kč
(Kombinovaná vstupenka Living the Dream with Grandma + Elusive Matter+Field 500 / 400 Kč)

V prosinci 2020 během jedné z pandemických vln se maďarský režisér a herec László Göndör rozhodl nastěhovat ke své sedmadevadesátileté babičce a zdokumentovat jejich společně strávený čas. Éva Katona přežila šoa a byla v rodině i mezi přáteli obdivovanou, milovanou a idealizovanou ženou. Její pětatřicetiletý vnuk prochází krizí identity a oba se v podivných okolnostech pandemie pokoušejí pochopit bolest a trauma toho druhého a také porozumět jejich vzájemné hluboké lásce. 

V průběhu společných dnů se babiččin byt postupně mění v jeviště, na němž se odehrává neobvyklá slavnost: „Jakoby odnikud se vynoří lahůdky a vybrané šampaňské, tu a tam se objeví drahé šperky, zpovzdálí je slyšet zpěv záhadného muže, na polici vedle Lenina svítí Panenka Marie, venku lítají vrány, padá první sníh a my máme z nějakého důvodu roušky.“ Inscenace je křehkým, lyrickým duetem lidských bytostí: László je fyzicky přítomen na jevišti, s Évou se seznamujeme prostřednictvím audiovizuálních nahrávek. Každé představení je chvílí, kdy spolu mohou být – znovu a naposledy.

 

László Göndör je divadelní režisér, dramatik, divadelní a filmový herec. Absolvoval studium aplikované ekonomie v Budapešti a posléze studoval herectví, tanec a režii ve Spojených státech, Indonésii a Maďarsku. Jako divadelní herec a performer se od roku 2014 představil v desítkách rolí. Jeho první divadelní představení, neodadaistická opera BajuSS, bylo v roce 2018 nominováno na cenu udělovanou Maďarským svazem divadelních kritiků za nejlepší hudebně-zábavní představení. V roce 2020 získal cenu Staféta, program určený na podporu nejslibnějších mladých začínajících maďarských divadelníků. Inscenace Dreaming with my Grandma získala Cenu diváků za nejlepší projekt podpořený programem Relay.  

 

„Inscenace Žít sen s babičkou je portrétem ženy, která přežila šoa a věřila v ideály komunismu. Je také zamyšlením nad tím, jak se trauma přenáší mezi generacemi a jak o holokaustu mluvit v dnešním umění. Je to také příběh o křehkosti lidského bytí, o vztazích mezi vnoučaty a prarodiči, o rodinných zvycích a humoru, o hledání vlastní identity v dospělosti a nazření svého obrazu v očích prarodičů, o tom, jak se člověk cítí jako dítě, o historii (včetně našeho) geopolitického prostoru a jeho pars pro toto otisku v životě silné ženy. Inscenace Žít sen s babičkou je také o mnoha dalších věcech, a právě to je na této subtilní, zábavné a dojemné inscenaci výjimečné.“

Martina Vannayová,
divadelní kritička International Theatre Festival Divadelna Nitra 2022 

 

Délka představení: 75 min.
Maďarsky s českými titulky

FB událost

 

 

Režie, text, koncepce, účinkuje: László Göndör
Účinkuje (zvuk, video): Éva Katona 
Režie, koncepce: Kornél Laboda
Zvukový design: Márk Bartha
Zvukoví mistři: Bence Somoskövi, Bence Kovács-Vajda
Světelný design: Máté Bredán
Technik: Ákos Lengyel “Papa”
Scéna: Gabriella Csoma
Audio a video, koncepce: Alexandra Láng
Práce s dokumentárním materiálem: Máté Bartha
Text, koncepce: Zsófi Bódi
Konzultant: Tamás Ördög
Psychologické konzultace, koncepce: Lili Olga Horváth
Asistentka produkce: Zsuzsi Szakács
Produkce: Dániel Mayer
Poděkování: Ádám Fekete, Tamás Turai, Dániel Daoud, Rozi Szelecki, Leta Popescu, Péter Hajmási, Zoltán Ásmány, Nelli Orbán, Katalin Farkas, Zsuzsa Bánkuti, Ómama Antikvitás
Fotografie: Gergely Ofner