Loading...

Čtyři dny | Four days

Pomalé kroky mají uši

Dávid Somló (Maďarsko)

Hypnotizující zvuková krajina
13. 10. Pátek 14:30–18:30 vrch Vítkov
14. 10. Sobota 14:30–18:30 vrch Vítkov
15. 10. Neděle 14:30–18:30 vrch Vítkov
Zdarma
Místo konání: v parku poblíž Vojenského historického ústavu

Z ukrytých reproduktorů se line série vzájemně propletených kompozic vytvořených z lokálně nahraných zvuků, útržků rozhovorů, domácího lomozu a minimalistických hudebních prvků. Prolnutím s okolím dílo proměňuje lokalitu v jedinečnou snovou zvukovou krajinu, která zve diváky na zážitek blízký zvukové meditaci a zároveň je i hledáním zvukového pokladu. Novou zvukovou krajinu mohou posluchači sami přetvářet tím, jak se budou prostorem pohybovat, neboť každé místo nabízí v jednotlivých úryvcích jedinečnou kombinaci různých délek hluku a ticha. Kompozice se opakuje každou hodinu. Jelikož má každý reproduktor jinou roli, která se v čase proměňuje, doporučujeme posluchačům, aby se přemisťovali tak často, jak si přejí. 

“Jakmile začnete prožívat svět s pocitem, že svět skutečně mluví, každý zvuk světa vám sděluje historii, pocit a vesmírnou atmosféru, která je vlastně jak zásobárnou ozvěny, která neskončila, zvukem, který je nepřetržitý, tak i rezonancí, která patří k určité příležitosti, určitému času, určitému místu, a životy na tomto místě stále rezonují. Vlastně pronikáte časem prostřednictvím zvuku. Pronikáte přes horizont času, skrze zvuk, skrze to, co stále promlouvá a ozývá se. Ale musíte umět naslouchat.“ Peter Sellars 

 

 

Dávid Somló je interdisciplinární umělec žijící v Budapešti. Ve své práci se zaměřuje na zvuk, prostor a interakce. Vytváří divadelní/performativní zážitky zkoumající vztahy fyzického, sociálního a osobního prostoru. Komponuje a choreograficky zpracovává situace, které z jednoduchých prvků, struktur a návodů vytvářejí komplexní, neopakovatelný výsledek. Převážně se zaměřuje na site-specific projekty a veřejný prostor. V roce 2017 byl kurátorem site-specific představení v rámci festivalu Kolorádó a site-specific koncertů pro budapešťskou experimentální sérii Jazzaj. Je asociovaným umělcem „IN SITU“ (mezinárodní sítě pro tvorbu ve veřejném prostoru) a dlouhodobě přidruženým umělcem maďarského festivalu veřejného prostoru Placcc.  V současné době dokončuje doktorské studium na Maďarské univerzitě výtvarných umění v Budapešti s tématem „Konfigurace a pohyb těles a zvuků v prostoru“. Již dříve získal magisterský titul v oboru Mezioborová kompozice na Goldsmiths College v Londýně a bakalářský a magisterský titul v oboru sociologie na Eötvös Loránd University v Budapešti . Od roku 2018 vyučuje svou interdisciplinární metodologii na univerzitní úrovni. Od roku 2022 je v týmu vedoucích pedagogů kurzu Divadlo a performance na FreeSZFE (post-divadelní a filmová akademie, Budapešť).

FB událost

Podpořili: In Situ, Kreativní Evropa, EFFEA