Loading...

Čtyři dny | Four days

Festival 2017

Festival 4+4 dny v pohybu přiveze Penny Arcade, spolupracovnici Andyho Warhola, a obsadí Karlínská kasárna

 

22. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne na mnoha místech v Praze od 6. do 14. října 2017. V rámci své dramaturgie přiváží každý rok na jedné straně aktuální, provokativní a novátorské divadelní a taneční projekty, které často spojují různé žánry s využitím multimédií. Na straně druhé si jako své hlavní centrum vždy vybírá nevyužité či prázdné budovy v centru hlavního města.

Nejinak tomu bude i letos, kdy v Divadle Archa, Ponec, Alfred ve dvoře a ve Studiu ALTA představí nejen přední evropské tvůrce, ale i umělce a soubory z Angoly, Alžíru, Maroka, Ukrajiny, USA, Kanady či Pobřeží slonoviny. Zároveň po loňských Radničních domech obsadí festival část Kasáren Karlín, která zaplní rozsáhlou výstavou současného umění, divadelními premiérami, diskusemi, filmy či procházkami po okolí. Letošní festival 4+4 dny v pohybu proběhne díky spolupráci s kulturním centrem Kasárna Karlín, Ministerstvem spravedlnosti ČR a Městskou částí Praha 8.

 Poprvé v historii festivalu přivážíme umělce, kteří se narodili nebo stále tvoří daleko za hranicemi evropského kontinentu. Jde o špičkové tvůrce, kteří nejen, že vycházejí z jedinečné kulturní tradice, ale současně jsou průkopníky moderního divadla, tance a hudby v zemích jako je Angola, Alžírsko, Maroko či Pobřeží slonoviny. Dramaturgie je proto lemována sérií otázek týkající se tabu, společenských zvyklostí a tradic s odkazem na dědictví kolonialismu,“ říká k zahraničnímu programu dramaturg Pavel Štorek.

Představení Respectable Thief angolského multimediálního umělce Nástio Mosquita spojuje hudbu, poezii, videa a texty s kritickými postoji vůči nejrůznějším stereotypům ovládajícím západní kulturu. Multimediální představení Zvizdal (Černobyl – tak daleko, tak blízko) belgického souboru BERLIN nabízí portrét stařičkého páru, který se po výbuchu černobylské elektrárny odmítl vystěhovat ze zakázané zóny a dodnes zde v naprosté izolovanosti hospodaří na svých pozemcích. Seskupení sedmi ukrajinských umělkyň Dakh Daughters Band se na Ukrajině stalo jedním z hlavních symbolů boje za demokracii. Ve svých kabaretně pojatých performancích mísí prvky punku, rocku a rapu s ukrajinským folklórem. Švýcarský choreograf alžírského původu Philippe Saire ve své poslední experimentální choreografii Vacuum propojuje pohyb a výtvarné umění – dvě neonové trubice vytvářejí optickou iluzi prázdného prostoru, v němž se jakoby vznášejí těla dvou tanečníků. Montrealská skladatelka a multimediální umělkyně Myriam Bleau v audiovizuální performanci autopsy.glass experimentuje se zvukovým, vizuálním a symbolickým potenciálem vinných sklenic. Živý záznam zvuků – vibrací, rezonancí nebo praskání – prochází zvukovou transformací a zpětně ovlivňuje světelnou instalaci. Finská choreografka a hudebnice Elina Pirinen se rozhodla ve své nejnovější choreografii Personal Symphonic Moment “rozpitvat” Šostakovičovu symfonii č. 7. V představení En Alerte se osobní vzpomínky předního marockého choreografa Taoufiqa Izeddiou na první setkání se súfijským obřadem prolínají se současnou arabskou poezií. Choreografka a tanečnice Nadia Beugré z Pobřeží slonoviny zkoumá ve fascinující vizuálně interaktivní choreografii Quartiers Libres otázky zakázaných míst či svobody pohybu. Newyorská legendární avantgardní umělkyně a spolupracovnice Andy Warhola Penny Arcade představení Longing Lasts Longer pojala jako divokou směs rock’n’rollu, parodií na sólová vystoupení komiků a osobních vzpomínek na 40 let prožitých ve světě pop-kultury. Show věnovanou v první řadě New Yorku doposud uvedla již ve 22 městech po celém světě.

Dostali jsme příležitost slavnostně otevřít veřejnosti část hlavní budovy karlínských kasáren. Rádi jsme u zpřístupňování historických objektů Pražanům. V tomto případě se jedná o kulturní památku  z doby rakousko-uherské monarchie,” uvádí dramaturgyně projektu Místa činu Denisa Václavová. Rozsáhlá výstava současného umění letos nazvaná AMIWHATIAMTHINKINGABOUT? bude sestavená z objektů, maleb či instalací 40 autorů, které vyberou kurátoři Tomáš Svoboda a Ondřej Chrobák. Návštěvníci kasáren dále uvidí krátké filmy, budou se moci zúčastnit workshopů, komentovaných procházek po Karlíně, diskusí o současném umění, festivalové školy a nebudou chybět také kavárna a bar. Proběhnou zde také výtvarné dílny pro základní a střední školy i premiéry řady site-specific divadelních projektů – např. souboru VOSTO5, performance holandského umělce Lucase de Mana, mysteriózní opery Deník zloděje Jana Nebeského, dvojic Johana Švarcová a Petr Vaněk, Kristýny Lhotákové a Ládi Soukupa, Cristiny Maldonado, Philippa Schenkera se studenty DAMU, souboru 11,55, Petra Boháče se Spitfire Company nebo projektu Howieho Lotkera v okolí Karlínských kasáren.

Divadelní a taneční program ›

Celkový program festivalu ›

 

4 + 4 DNY V POHYBU
22. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ
6. – 14. ŘÍJNA 2017

Kasárna Karlín (festivalové centrum), 
Divadlo Archa, Ponec – divadlo pro tanec, Alfred ve dvoře, Studio ALTA

 

Festival podpořili:

Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Ministerstvo spravedlnosti ČR, Kasárna Karlín, Městská část Praha 8, IN SITU, Vlámské zastoupení v České republice, Francouzský institut v Praze

Hlavní mediální partner: Radio 1

 

Více informací, fotografie apod.:

Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ
tel.: +420 604 868 914
e-mail: jiri.sedlak@artsmarketing.cz

 

Tisková zpráva ke stažení (.docx)

 

Radio spot:

Radio spot 2017 ▶ custom player