Loading...

Čtyři dny | Four days

Continuum

Johannes Bellinkx (Belgie)

Imerzivní instalace
14. 10. Pátek 14+16+18+21h Jízdárna Savarin
15. 10. Sobota 14+16+18+21h Jízdárna Savarin
Zdarma
Termín zvolte na stránce GoOut
Kontinuum je souvislá posloupnost, v níž se sousední prvky od sebe výrazně neliší, ale krajní body jsou zcela odlišné. (Oxfordský slovník)

 

Continuum je imerzivní instalace, ve které je možné vše vnímat jako jeden velký nepřetržitý pohyb. Pohyb, který je mnohem větší než naše lidské bytí, který začíná a končí daleko za našimi obvyklými hranicemi – nebo možná nikdy nekončí?

Jakmile vstoupíte dovnitř, opustíte realitu, kterou znáte, a necháte se unést do jiné dimenze. Při pohybu se zadíváte na prostor, který je v neustálém pohybu. V prožitku světla, zvuku a tahu pohybů jsou osloveny všechny smysly a mizí rozdíl mezi tím, co vidíte, slyšíte a cítíte. Je to zkušenost, která nám ukazuje, že vše se prostě děje tak, jak se děje. Johannes Bellinkx ve své tvorbě zkoumá mantinely vnímání. Chce narušit karteziánské osvícenské myšlení (Cogito ergo sum), které – vědomě i nevědomě – prostupuje našimi životy. Zpochybňuje způsob, jakým vnímáme svět kolem sebe a jak tento způsob vnímání doslova i obrazně určuje náš vlastní obraz. Jeho představení jsou zkušenostmi, které oslovují a matou naše smysly. Vytváří tak otevřený prostor pro nové perspektivy.

Divák se pohybuje prostorem v malém vlaku a jeho pohled je omezen rámcem, jako byste se sami stali pohyblivou kamerou. Skrze tento rámec vidíte prostor, který je také v pohybu a zároveň se neustále mění. Tento prostor je vytvořen obrovským bílým papírovým plátnem, které se může různě otáčet a deformovat a je ústředním prvkem instalace. Kombinace pohybu, neustále se měnícího plátna a hry světla nutí diváka opustit svůj referenční rámec. To, co začíná jako velmi dezorientující zážitek, se může vzdáním se starých referenčních systémů proměnit v prostor pro něco nového a učinit vás součástí nikdy nekončícího pohybu.

 

Johannes Bellinkx (Belgie, 1978) vystudoval sociální geografii na Amsterdamské univerzitě a pohybovou výchovu na Amsterdamské akademii divadla a tance. Během studií na divadelní akademii se brzy nadchl pro tvorbu a rozvíjení vlastní, nezávislé práce, v níž zpochybňuje naše systémy vnímání a (re)konstrukci našeho okolí v mozku. Tvorba Johannese Bellinkxe balancuje mezi performancí, živým filmem, vizuálním uměním a sound artem. Snaží se vytvářet zážitky, které zhmotňují filozofický, politický nebo kulturní vhled. Aby Bellinkx oslovil všechny smysly, spolupracuje s umělci z různých oborů.

V současné době Bellinkx žije a pracuje v Amsterdamu. Vedle své umělecké praxe je často žádán o umělecké poradenství, mentoruje studenty a iniciuje umělecké projekty na různých uměleckých akademiích v Nizozemsku i v zahraničí. Na jeho tvorbě se podílejí SoAP Maastricht, C-Takt a Feikes Huis a je podporována Nizozemským fondem pro scénická umění (FPK) či Amsterdamským uměleckým fondem (AFK).

 

Koncept a režie: Johannes Bellinkx
Produkce: SoAP Maastricht
Koprodukce: Feikes Huis Amsterdam, C-Takt Neerpelt/Genk
Umělecká spolupráce, dramaturgie: Tamar Blom
Umělecká spolupráce, kompozice: Dennis van Tilburg
Světelný design: Grisha Rungen, Neal Groot
Producent: Jakob Proyer
Instalace: Merijn Versnel, Guido Bevers and Merel Kamp (sacs)