Choreografické Fórum
Jaká je pozice tvůrců a publika v současném performativním umění?
Choreografické Fórum je moderovaná mezioborová diskuse s odborníky, profesionály a nadšenci v oblasti současného performativního umění.
Vzestup nekonvenčních a participativních formátů v performativním umění otevírá otázku, jak umělci přemýšlejí o roli publika i o své vlastní roli při přípravě nebo hraní díla. Možná také publikum usiluje o definování své vlastní role při návštěvě představení…
Zveme choreografy, tanečníky, performery, režiséry, dramaturgy, teoretiky, kritiky, interdisciplinární umělce, vizuální umělce, architekty, diváky a další, kteří mají zájem o zkoumání otázky: Jaká je pozice tvůrců a publika v současném performativním umění? Na dané téma budeme nahlížet z různých, i neperformativních, perspektiv.
Choreografické Fórum je unikátní čtyřdenní kombo sestávající z návštěvy představení, teoretických a praktických workshopů, která posílí jak tvůrce, tak myslitele a pozorovatele.
Choreografické fórum je součástí mezinárodního festivalu 4 + 4 dny v pohybu v Praze.
Teoretické a praktické workshopy povedou:
Angela Conquet je nezávislá taneční kurátorka, vedoucí uměleckých projektů, výzkumná pracovnice a doktorandka na Melbournské univerzitě. Její dvacetiletá profesní kariéra zahrnuje tři kontinenty, Evropu, Austrálii a Kanadu. Přináší kurátorské, umělecké a produkční zkušenosti v oblasti scénických umění, festivalů, vedení umění, vydavatelství, umělecké politiky a propagace. Založila DanceHouse Diary – online archiv publikací, který založený na globálním mezioborovém přístupu cílící vyjádřit četné a jemné souvislosti mezi pohyblivým, politickým a sociálním tělem. Cílem jejího přístupu je aktivovat kreativní a specificky tělesné myšlení a představivost v souvislosti s tím, jak choreograficky ztvárňujeme své místo ve světě.
Branislava Kuburović je výzkumnice, pedagožka a teoretička v interdisciplinárních oborech performance a vizuální kultury. Její výzkum se zaměřuje na paměť a na umění performance pracující s marginálními dějinami, včetně dějin exilu a migrace. Její publikované texty se zabývají praxí řady současných umělců a výsledné psaní je v mnoha případech výsledkem různých procesů spolupráce se samotnými umělci.
Branislava je držitelkou doktorátu v oboru performance a vizuální kultury, který jí v roce 2011 udělila University of Roehampton v Londýně. Vyučovala performanci a vizuální kulturu na univerzitách Goldsmiths College, Chelsea School of Art and Design a University of South Wales v Cardiffu, v Británii. Nyní je vedoucí programu MA Fine Art na Prague City University. Vyučuje také na katedře alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní akademie, a v anglickém magisterském programu Devised and Object Theatre.
Samuli Nordberg je finský choreograf, režisér, performer a pedagog působící v Helsinkách. V současné době pracuje jako univerzitní lektor hereckého umění na univerzitě v Tampere (Näty). Má rozsáhlé zkušenosti se současným i tradičním tancem, tvorbou fyzických představení, finskou divadelní pedagogikou a kolektivní praxí tvorby inscenací. Jeho probíhající doktorandský výzkum se zabývá fenoménem ztělesněného rozhodování v kolektivních procesech. Zároveň se podílí na výzkumném projektu zaměřeném na dopad digitální revoluce na herectví a dramaturgii.
Choreografické Fórum bude probíhat v anglickém jazyce.
Datum: so–út 5.–8. 10. 2024
Místo konání: Kampus Hybernská, Blok E
Program:
So 5. 10. 2024
19:00 | Sraz, ARCHA+
20:00 | Antoine Defoort (F): Elles Vivent (They Live), ARCHA+
Ne 6. 10. 2024
9:00–13:00 | Workshop s Angelou Conquet a diskuse, Kampus Hybernská, Block E
14:30 | Tantehorse (CZ): Children U, NA CIBULCE city walk, Praha 5
Po 7. 10. 2024
13:00–17:00 | Workshop se Samuli Nordberg a diskuse, Kampus Hybernská, Block E
18:00 | Jana Látalová, Marta Trpišovská, Lea Švejdová: Stojíme v pohnutí, ARCHA+
20:00 | Martine Pisani & Michikazu Matsune (FR/AT): Kono atari no dokoka (Somewhere around here), ARCHA+
Út 8. 10. 2024
10:00–12:30 | Alice Chauchat: Museography Choreography (produkce SE.STA), Národní galerie Veletržní palác
14:00–18:00 | Workshop s Branislavou Kuburović a diskuse, Kampus Hybernská, Block E
Cena:
Vyhlašujeme výzvu pro deset zájemců o intenzivní zkušenost s Choreografickým fórem.
OPEN CALL FORMULÁŘ
INTENZIVNÍ ZKUŠENOST:
1 000 CZK (zahrnuje lístky na 5 představení, 3 workshopy a malé občerstvení)
Early bird Přihlášení do 8.9.20241250 CZK (zahrnuje lístky na 5 představení, 3 workshopy a malé občerstvení)
Příhlášení do 25.9.2024
STANDARDNÍ ÚČAST:
Možnost zakoupit jednotlivé workshopy:
1 workshop: 300 CZK (zahrnuje 1 workshop a malé občerstvení)
2 workshopy: 550 CZK (zahrnuje 2 workshopy a malé občerstvení)
3 workshopy: 750 CZK ((zahrnuje 3 workshopy, malé občerstvení)Upozornění: cena standardní účasti na workshopu je uvedena bez vstupenek na představení.
Zakupte účast na jednotlivých workshopech (omezená kapacita):
VSTUPENKY NA STANDARDNÍ ÚČAST
Kontakt:
Katarína Brestovanská
katarina.brestovanska@se-s-ta.cz‘
+421 905 212 052