Site specific 'Místa činu'
bývalé Federální shromáždění
- nová budova Národního muzea
Fórum 'parlamentu budoucnosti'
aneb Krize jako šance
14. 10. 2009, od 17 do 19 hod
15 osobností / 8 minut / nekonečný počet možností jak změnit svět
Dovolujeme si vás vyzvat k účasti na akci Fórum „parlamentu budoucnosti“ v rámci festivalu „4 + 4 dny v pohybu“. V bývalém Federálním shromáždění - nové budově Národního muzea.
slovo úvodem o projektu: Šárka Havlíčková, Denisa Václavová, Jiří Zemánek
moderátor: Šárka Havlíčková
Příspěvky přednášejících:
Příspěvek PhDr. Patricie Anzari, CSc.
Nové paradigma lidského příběhu
návod na záchranu světa pro každého
Příspěvek PhDr. Ondřeje Černého
Sveřepost tázání a uměřenost konání
Příspěvek PhDr. Alexandry Brabcové
Soumrak institucí tak jak je známe?
Příspěvek Milana Smrže
Decentrální obnovitelné zdroje jako odpověď na hospodářskou globalizaci
Příspěvek Borise Ondreičky
(píseň Lenky Dusilové s textem B. Ondreičky)
Příspěvek Václava Cílka
Federální shromáždění
Přednášející:
I. blok – dva ekonomické pohledy na krizi
PhDr. Tomáš SEDLÁČEK
Je po bouři? A poučili jsme se?
RNDr. Naďa JOHANISOVÁ, Ph.D.
Ekonomická demokracie: význam místa a měřítka
II. blok – Globální kontext krize a jeho výzvy
Jiří PEHE
Příčiny a dopady současné globální krize
Jiří ZEMÁNEK
Co znamená být lidskou bytostí v 21. století?
od "akumulace" k "participaci"
Jan ROVENSKÝ
Výzva kodaňské konference o změně klimatu
Petr MACHÁLEK
Klimatické změny jako šance ke změně našeho přístupu i přemýšlení o světě
Milan SMRŽ
Obnovitelná energie - rozcestník cesty z krize
III. Blok – kultura, instituce, psychologie, spiritualita, kreativita
PhDr. Alexandra BRABCOVÁ
Soumrak institucí tak jak je známe?
PhDr. Patricie ANZARI, CSc.
Nové paradigma lidského příběhu
návod na záchranu světa pro každého
Ing. Radomil HRADIL
Globální krize jako krize identity člověka
Produkce Aktivit Současnosti (Vít Havránek, Jiří Skála, Tomáš Vaněk)
Stěhování
PhDr. Ondřej ČERNÝ
Sveřepost tázání a uměřenost konání
Boris ONDREIČKA
Maklér a láska
středa 14. října
17:00 - 19:00
Bývalé Federální shromáždění
-
nová budova Národního muzea
Vinohradská 1, Praha 1
vstup volný | info »
Otázky pro účastníky fóra:
- Jak současnou globální krizi a s ní spojenou příležitost "proměny" světa vnímáte?
- Jak se do vašich oborů, profesí a do vašeho vlastního života současná krize promítá?
- Víte o způsobech, jak přistupovat k řešení současných ekologických, ekonomických, politických, sociálních, energetických, psychologických, spirituálních, právních, vědeckých, etnických, kulturních a vzdělávacích ad. problémů?
- Dochází podle vás k proměně vědomí lidí? Vzniká nová kultura?
- Jak si představujete budoucnost?
Omezený počet účastníků! › REGISTRACE ZDE ‹
Historický exkurz 1989-2009
Od sametové revoluce v roce 1989, kdy naše země přestala být uzavřenou enklávou, si postupně zvykáme na to, že jsme nedílnou součástí proměn a osudů globálně propojeného světa. Pád „železné opony“ nás konfrontoval s nebývalou složitostí, co se týče rozmanitosti kultur, jiných životních způsobů, světových názorů a hodnotových systémů, které dnes působí paralelně vedle sebe. To otevřelo novou éru postmoderního dekonstruktivismu, jenž přinesl dosud netušenou pluralitu názorů, ale také fragmentaci dosavadního obrazu světa. Uvolnění bariér pro globalizaci mezinárodní ekonomiky a obchodu následně eskalovalo planetární ekologickou krizi a vedlo k vystupňování rozdílů mezi tzv. „prvním“, „druhým“ a „třetím světem“, k novým etnickým a náboženským napětím i strategickým válkám. Posledním aspektem tohoto procesu je současná globální finanční a ekonomická krize, na niž naše vlády ani mezinárodní instituce nedokázaly najít odpověď.
Po dvaceti letech jsme tedy opět vyzýváni, abychom se zapojili do řešení nových situací, které jsou ještě závažnější, než byly problémy spojené s ukončením bipolárního světa „studené války“. I dnes, v roce 2009, stojíme na podobném historickém rozhraní. Jestliže se v roce 1989 zhroutil komunismus, protože byl ekonomicky nerealistický, kolabuje dnes obdobným způsobem stávající kapitalismus, který je ekologicky nerealistický.„Nenacházíme se v krizi uvnitř systému, ale jsme v krizi tohoto systému. ... Pochopit to, znamená pochopit závažnost naší krize i hloubku příležitostí, které jsou inherentně obsaženy v tomto našem dilematu.“ (Jim Garrison, The State of the World Forum)
Povaha a výzva současné krize
Současná mnohorozměrná globální krize nás přivádí k zásadní revizi našeho jednorozměrného, materialistického paradigmatu, které již neodpovídá současné komplexitě světa a jeho problémy spíše prohlubuje. Ekonomická a finanční recese je zdá se znamením mnohem hlubší proměny, která se odehrává pod povrchem současného dění. Podle všeho stojíme na prahu zlomu, který nás doslova tlačí ke „kognitivní mobilizaci“ a zároveň k vnitřní proměně. V tomto smyslu se současná krize ukazuje jako velká šance, jak proměnit naši epistemologii, jak prohloubit naše vnímání a naši citlivost, jak objevit nové konceptuální nástroje a dospět k obsažnějšímu hodnotovému, etickému i spirituálnímu rámci, abychom překonali současné, historicky bezprecedentní problémy. Rovněž naše způsoby vzdělávání, naše instituce, ekonomika a právní věda neodpovídají současné situaci, do níž jsme vývojem dospěli. K tomu abychom takovýto posun uskutečnili, potřebujeme objevit nový smysluplný „příběh“, novou kosmologii.
Všechny tyto nové koncepty, vize a nástroje jsou již nicméně v našem životě přítomné, jsou součástí rodící se nové kultury. Úkol, před nímž stojíme, bychom slovy integrálního filosofa Dona Becka mohli charakterizovat jako „pátrání po soudržnosti ve věku fragmentace“. Současná krize je pro nás velkou školou o vzájemné vnitřní provázanosti všeho života na planetě. Začínáme si uvědomovat, že nejsme oddělenými já, ale „živými organismy vnitřně vpletenými do stále se vyvíjející sítě života“ (Brian Swimme). To nám umožňuje vymanit se ze zakletí modernistické fragmentace na vnitřní a vnější svět a dospět k intimnímu spojení s mimolidským světem kolem nás; uvědomit si novou kvalitu společenství a participace a pracovat s integrujícími konceptuálními rámci, které by nám pomohly překlenout nefunkční dichotomie a začít skutečně rozvíjet komplexitu života, jehož jsme součástí. Výzva současné krize by se dala tudíž jednoduše shrnout do otázky: „Co znamená být lidskou bytostí na prahu 21. století?“ Účastníci Fóra „parlamentu budoucnosti“ se na ni a další podobné otázky pokusí přinést svoje odpovědi. (Jiří Zemánek)
Kulturní fórum se uskuteční ve středu 14. října 2009 ve Sněmovně národů (budova bývalého Federálního shromáždění) od 17 – 19 hodin.
Doba trvání příspěvku: 8 minut.
Kurátor projektu: Jiří Zemánek
Koncept, produkce: Denisa Václavová, Šárka Havlíčková