Loading...

Čtyři dny | Four days

Amund Sjølie Sveen (NO)

Norský způsob

Inscenovaná přednáška plná sarkastického humoru o tom, jak, čím a proč žije současné Norsko. Díky umělci a občanovi této severské země pochopíte principy tamního ropného zázraku a často neexistujícího vztahu mezi penězi a štěstím. Zkusíte si spolu s ním také odpovědět na otázku, zda současné umění může změnit svět.

Norsko je totiž nejbohatší zemí na světě. Řadí se také mezi nejmírumilovnější a „nejlépe fungující“ státy a je to pravděpodobně také nejlepší místo na světě pro umělce z hlediska finanční podpory jejich tvorby.

A to vše díky ropě… Během období nedostatku potravin v Iráku spustila OSN program Oil for Food/Ropa za potraviny, aby mohl Irák poskytovat ropu výměnou za jídlo. Norsko má dostatek obojího, a tak iniciovalo program Oil for ART/Ropa za UMĚNÍ. Jak to funguje, vám autor této satirické, ale přitom akademicky závažné přednášky s lehkostí sobě vlastní vysvětlí.

Amund Sjølie Sveen – performer, hudebník a skladatel. Absolvoval sólovou hru na bicí na Göteborg College of Music ve Švédsku. Ve svých projektech pracuje se širokou škálou vyjadřovacích prostředků, jejichž výsledkem je břitký humor, sarkasmus a přesný pohled na aktuální problémy globalizovaného světa tržní ekonomiky. K jeho nejúspěšnějším kusům, kde míchá přednášku s hudbou a avantgardními uměleckými prvky, patří Economic Theory for Dummies. Napsal ji proto, že nerozuměl ekonomickým zprávám v médiích; hostoval s ní například i v Jižní Koreji a Japonsku. Do mezinárodního povědomí vstoupil také svou instalací Deconstructing IKEA (2009).

www.amundsveen.no

 

9.10. | Divadlo Archa – malý sál

Anglicky s českými titulky
Délka představení: 55 min.

 

https://vimeo.com/119068391

 

Koncept, režie, text, vizualizace: Amund Sjølie Sveen
Za podpory: Norwegian Arts Council, Freedom of Expression Foundation
Koprodukce: Pikene på Broen / Barents Spektakel Festival

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.