We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | Více | Accept

Čtyři dny | Four days

IN SITU Network

Evropská platforma pro uměleckou tvorbu ve veřejném prostoru

 

IN SITU PLATFORM 2014–2017 & ACT 2016–2020

IN SITU sdružuje skupinu uměleckých ředitelů, kteří se zajímají o nové formy umění a veřejného prostoru. Na vývoji společných evropských projektů spolupracují již od roku 2003.

Odborné znalosti a aktivity sítě IN SITU zahrnují vyhledávání a propagaci umělců, přípravu projektových laboratoří a inkubátorů, koprodukce a propagaci začínajících umělců, přípravu konferencí, seminářů atd.

Síť IN SITU doposud podpořila 180 evropských umělců. Sdružuje 25 partnerů ze 17 zemí, kteří se zabývají praktickými nebo uměleckými činnostmi a přispívají tak velkou měrou do celé sítě. Ať už členové bydlí v metropoli nebo na venkově a chtějí obnovit oblast zničenou průmyslem nebo proměnit krajinu, cílem IN SITU je asistence členům, kteří pracují ve veřejném prostoru nebo pro něj.

 

IN SITU se nyní zabývá dvěma vzájemně se doplňujícími projekty:

IN SITU PLATFORM je jedna z prvních platforem, které byly vybrány Evropskou komisí v programu Creative Europe. Klade si za cíl upozornit na začínající umělce, kteří pracují na neobvyklých místech a přispívají tak k proměně našeho okolí.

IN SITU ACT je projekt se širokým záběrem, který sdružuje 20 partnerů z Evropy a bude financován po dobu 4 let po oficiálním zahájení v listopadu 2016 do konce roku 2020. Klade si za cíl stát se evropským nástrojem pro strukturaci umělecké tvorby ve veřejném prostoru.

 

Nové umění pro nové prostory
Sféra uměleckých kontextů

 

IN SITU
Dlouhodobý projekt spolupráce

IN SITU sdružuje skupinu uměleckých ředitelů, kteří se zajímají o nové formy umění a veřejného prostoru. Od roku 2003 podporují umělce, kteří pracují ve veřejném prostoru nebo pro něj. Síť spravuje Lieux publics – National Centre for Artistic Creation in Public Space v Marseille (Francie) – a neustále se rozrůstá o další projekty podporované Evropskou komisí.

 

IN SITU doposud realizovala:

 • čtyři po sobě jdoucí projekty financované EU
 • partnerství 26 organizací ze 17 zemí
 • téměř milion diváků každý rok
 • 180 evropských koprodukcí
 • 350 veřejných prezentací
 • rozpočet 7 800 000€, z nějž 75%  je přímo určeno na umělecké aktivity

Od listopadu 2016 se IN SITU zabývá dvěma vzájemně se doplňujícími projekty: « IN SITU ACT » a « IN SITU Platform ». Budou probíhat souběžně a vzájemně se inspirovat tak, aby strukturovali evropský sektor umělecké tvorby ve veřejném prostoru a zlepšovaly jeho viditelnost.

 

IN SITU ACT

Nový projekt se širokým záběrem vytvořený pro IN SITU, European Platform for Artistic Creation in Public Space / evropskou platformu pro uměleckou tvorbu ve veřejném prostoru

IN SITU ACT je projekt se širokým záběrem, který sdružuje 20 převážně evropských partnerů. Je financován po dobu čtyř let od listopadu 2016 do konce roku 2020.

IN SITU ACT si klade za cíl být evropským nástrojem pro strukturaci umělecké tvorby ve veřejném prostoru a dosáhnout tak čtyř hlavních cílů:

 • stát se vzorem pro tvorbu, která si hraje s veřejným prostorem i v něm
 • zavést evropský model umělecké podpory a podpořit setkání umělců, producentů a diváků.
 • vybudovat ekologii tvorby, která propojuje umělecká díla s lidmi, kteří se podílejí na jejich realizaci, a ekonomickou, politickou a společenskou realitou Evropy.
 • podělit se o přínosy a zdroje, propojit lidi, kteří se do přeměny okolí zapojili

 

Platformy IN SITU ACT a IN SITU: dva projekty, jeden cíl.

IN SITU Platform 2014 – 2017 je tříletý projekt, který si klade za cíl upozornit na začínající umělce, kteří pracují na neobvyklých místech a přispívají tak k proměně okolí. Během tří let se platforma IN SITU zaměří na komunikaci a vyprávění příběhů, o které se podělíme s veřejností; použijeme tvořivost v technologiích a zviditelníme se na velkých akcích, které jsou u veřejnosti oblíbené.

ACT strukturuje oblast umělecké tvorby ve veřejném prostoru, platforma ji propaguje. Dohromady tak tvoří celek v jednotném systému, který je navržen pro strukturalizaci sektoru umělecké tvorby ve veřejném prostoru i umělců pomocí podpory a zlepšení jejich viditelnosti. Optimalizujeme a shromáždíme finanční a lidské zdroje, které jsou jasně určeny pro rozšíření partnerství  k modelu « cloudového centra » v evropském měřítku.

 

Akční plán

IN SITU ACT se konkrétně týká:

 • mezinárodních spisovatelských seminářů;
 • společného odborného vedení projektů ve stádiu vývoje;
 • čtyř mezinárodních pilotních uměleckých projektů podporovaných všemi partnery;
 • evropských a mezinárodních rezidencí;
 • tištěných a digitálních publikací
 • výcvikových modulů pro odborníky formou MOOC (Massive Open Online Courses), konzultací a odborných rad šitých na míru pro jednotlivá evropská města.
 • evropského Think tanku sestaveného ze zvolených zástupců, umělců a odborníků na kulturu a městské prostředí.

 

Partnerství

IN SITU ACT sdružuje 20 partnerů ze 12 zemí – příběh v 10 jazycích:

insitu-map

 

www.in-situ.info
www.facebook.com/INSITUnetwork/
https://twitter.com/IN_SITU_Network

 

Stage code

Projekt Cros-sing Time souboru Stage Code na festivalech patřících do mezinárodní evropské sítě IN SITU.

 

spolupořadatelé

Atelier 231, Sotteville-lès-Rouen (FR) / Biela Noc, Bratislava (SK) / Bildstörung – Europäisches Straßentheaterfestival, Detmold (DE) / busart, Athens (GR) / CIFAS, Brussels (BE) / Čtyři dny, Prague (CZ)  / FAI-AR, Marseille (FR) / Freedom Festival, Hull (UK) / Kimmel Center, Philadelphia (US) / Københavns Internationale Theater, Copenhagen (DK) / Lieux publics, Marseille (FR) / Norfolk & Norwich Festival, Norwich (UK) / Oberliht, Chisinau (MD) / On-The-Move.org, Brussels (BE) / Open Arts Foundation, Plovdiv (BG) / La Paperie, Angers (FR) / PLACCC Festival, Budapest (HU) / Scenekunst Østfold, Fredrikstad (NO) / La Strada, Graz (AT) / Teatri ODA, Pristina (XK) / Terni Festival, Terni (IT) /Terschellings Oerol Festival, Terschelling (NL) / Theater op de Markt, Neerpelt (BE) / Tombées de la nuit, Rennes (FR) / UZ Arts, Glasgow (UK)

 

Zakládající členové networku

www.ctyridny.cz
www.en.placcc.hu
www.kosice2013.sk/en
www.kit.dk
www.lastrada.at
www.lieuxpublics.com
www.theateropdemarkt.be
www.oerol.nl/en
www.uzarts.com

Partneři

www.atelier231.fr
www.chalondanslarue.com
www.fmcva.org
www.lapaperie.fr
www.teatrioda.com
www.lestombeesdelanuit.com

Za podpory

 in-situ creative-europe-programme  Ministerstvo kultury Hlavní město Praha dessin-maison-adrien