Místa činu 2013
Site specific projekt pro Palác u Stýblů a Václavské náměstí
Místa činu je název dlouhodobého projektu, kterým se snažíme oživovat veřejný prostor uměním. I v minulých letech jsme takto „probudili“ k životu takto prázdné, opuštěné nebo na svou roli teprve čekající pražské budovy; patřila k nim například bývalá zubní poliklinika v Jungmannově ulici, bývalé Ústředí lidové umělecké výroby na Národní třídě, bývalý Svaz mezinárodního studentstva a Casino v Pařížské ulici, Haly ČKD v Karlíně, Holešovický pivovar, Šlechtova restaurace ve Stromovce a tak dále.
Bohužel nemůžeme říct, že se některý z těchto objektů stal kulturním centrem. V tomto směru jsme něco nenávratně ztratili: my, obyvatelé Prahy, téměř 24 let po sametové revoluci. Už dávno zde mohly být galerie, muzea, kluby, ateliéry a multifukční sály. Tyto prostory mohly inspirovat nejen nás, ale i zahraniční návštěvníky města. Jedním z cílů našeho festivalu však bylo něco zažehnout a snad se nám to během uplynulých osmnácti let částečně dařilo.
Palác U Stýblů, kde se letošní site specific projekt Místa činu koná, nás zaujal nejen svou rozlehlostí i velkorysostí. Nacházíme ho také ve stavu před rekonstrukcí: zmizely veškeré stopy po předchozím životě, není se zde o co opřít, z čeho čerpat, jak tomu bylo v předchozích festivalových letech; a o to je tento opuštěný palác inspirativnější. Vždyť sedmipatrový funkcionalistický dům architektů Ludvíka Kysely a Jana Jarolíma kdysi nabízel známou a oblíbenou kavárnu, obchody, byty, ordinace, kanceláře, restauraci a taky legendární kino Alfa. Pasáž, propojená se Světozorem a ústící do Františkánské zahrady, byla jedním ze skvostů Václavského náměstí. Prosklené stěny umožňovaly pozorovat život na ulici i v pasáži, zastavit se uprostřed ruchu velkoměsta.
Právě Václavskému náměstí, tomu tolik diskutovanému místu v srdci metropole, se věnujeme nejintenzivněji. V rámci přednášek a procházek se dozvíte o jeho vývoji a historickém kontextu. Necháme však i na vás, abyste se vyjádřili k jeho současnému stavu. Můžete se zamyslet, zda má být Václavák tranzitním nebo komunitním místem, výkladní skříní pro turisty, nebo pobytovým prostorem pro Pražany. Hlavní slovo zde dostanou obyvatelé a uživatelé tohoto náměstí – tedy my všichni.
Řadu dalších diskuzí a debat zaměříme na veřejný prostor, spoluvytváření hlavního města a provoz současného umění. Jsme rádi, že Místa činu jsou součástí aktivit, které hledají vizi nové, lepší, živější a životaschopnější Prahy. Připojili jsme se k projektu Ladíme Prahu, ve kterém na budoucím rozvoji Prahy spolupracují umělecké a občanské iniciativy se samosprávou města.
A v neposlední řadě je tu PROBLÉM, ústřední motiv letošního festivalu. Právě jemu je věnována výstava Problem is here, situovaná do prvního patra Paláce U Stýblů. Umělci zde pracovali s tématem i s prostorem samotným. Protože máme-li možnost ovlivnit nějaký problém, pokusme se o to.
Denisa Václavová