Loading...

Čtyři dny | Four days

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu míří do finále

Tisková zpráva 23. 9. 2021

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu zve nabitým programem na poslední dny do Nové strašnické školy a Vzletu. Akci můžete navštívit až do neděle 26. září.

„Žánrově pestrý festivalový program, který letos během sedmnácti dnů prezentuje více než sto tuzemských i zahraničních projektů od výtvarného a scénického umění, přes hudbu, procházky, přednášky po site specific intervence navštívilo dosud přes čtyři tisíce lidí. Po dvou letech „covidové odmlky“ jsme měli možnost opět představit pražskému publiku několik výjimečných zahraničních souborů a umělců, jako Superamas z Francie, několik představení nás ještě čeká,“ říká kurátorka a organizátorka Denisa Václavová.

Denně od 14:00 do 21:00 mohou návštěvníci zdarma zhlédnout rozsáhlou výstavu současného umění, na které spolupracovaly tři desítky kurátorů. Mezi stovkou vystavujících umělců nalezneme jména jako Eva Koťátková, Tomáš Bryscejn, BCAA system, Anežka Hošková, Tomáš Vaněk, Vasil Artamonov, Vendula Chalánková, Martin Polák a Lukáš Jasanský, Dita Lamačová, Martin Zet, Daniel Vlček, Jedinečné svatopěstitelské družstvo, B. K. S. a mnohé další.

Dále proběhnou oborové debaty a konference, vyhlášení laureátů VII. ročníku Ceny Věry Jirousové pro začínající a již etablované kritičky a kritičky nebo DJ set Zdeňka Lichnovského a Vojtěcha Tkáče tedy tvůrců hudebního pořadu Reflektor.

„Divadlo Continuo nás zavede do site-specific „pokojů“ pod širým nebem. Zahraniční hvězdou druhé poloviny festivalu je bezesporu vlámský umělec Diederik Peeters, který se ve své jevištní show ujme role iluzionisty a slovenský tanečník Lukáš Bobalík, zobrazující formou tenisového zápasu lidský tanec na okraji trosek vyhořelé společnosti. Pochopitelně však vedle performance dále pokračuje výstava, koncerty, přednášky, diskuse,  procházky a site-specific projekty, které k našemu festivalu neodmyslitelně patří od samého počátku,“ dodává dramaturg a organizátor festivalu Pavel Štorek.

Divadlo Continuo odehraje šest site-specific performancí s názvem Pokoje ve dnech 23. – 24. září.  Do exteriéru a veřejné samoty „pokojů“, vytvořených pod širým nebem, přináší intimní zpovědi, příběhy a situace normálně ukryté za zdmi našich soukromých prostorů.

Jedním z festivalových vrcholů bude vystoupení belgického umělce Diederika Peeterse ve čtvrtek 23. září ve Vzletu. Jevištní show inspirovaná hledáním konečného důkazu existence duchů spojuje vědu s magií a horor s technologiemi.

Slovenské představení Timeout Burnout je unikátním tanečním sólem Lukáš Bobalíka tematizujícím výdrž. Tanečník / tenista se snaží najít správný rytmus, hraje všemi směry, nakonec a především sám proti sobě, zkoumá hranice svých sil, motivace a cíle. Na jeho vnitřní cestě ho doprovázejí dva hudebníci a light designer. Bobalíka zlomily limity  pracovních podmínek, ale také jeho vlastní posedlost dokonalostí. Ve spolupráci s dramaturgyní Majou Hriešik a vizuální umělkyní Zuzu Hudek po téměř ročním pohybovém výzkumu spoluvytvořili dílo, které je zároveň instalací, sportovní událostí a tanečním představením, zobrazujícím lidský tanec na okraji trosek vyhořelé společnosti.

Sebevražda stále patří ke společensky tabuizovaným a zkreslovaným tématům. Audio-procházka Kolektivu Nesladim, rozmístěná na pěti různých místech po Praze ve dnech 23. – 25. září, umožní divákům individuálně vyslechnout jeden z pěti hlasů promlouvajících na základě autentických výpovědí lidí se sebevražednými rozlady a pozůstalých. Ve druhé části se uskuteční performance a společné setkání diváků, tvůrců, psychologů a některých vypovídajících. K projektu patří také stejnojmenná výtvarná instalace v budově Strašnické školy.

Choreograf a performer Tomáš Janypka Na konci festivalu představí s kolektivem performativní instalaci Elegie obyčejnosti. V bývalé kuchyni Nové strašnické školy vytvoří živé prostředí těl a předmětů, kde i absencí něčeho na pozadí každodennosti může vyvstat mimořádnost. Elegie obyčejnosti je pozvánkou k zážitkům – intimním setkáním s jedním divákem ve dnech 24. – 26. září.

Festival nabízí také program věnovaný dětem, poslední festivalový víkend čeká návštěvníky hra Upír na Koštofránku Skupiny ŠŠŠ a představení Řeka Studia Damúza.

 

 

CELKOVÝ PROGRAM FESTIVALU ›

Aktuality na Facebooku a Instagramu

 

Radio spot


 

1. tisková zpráva 28. června 2021 ›

—————————————————————————————————————–

26. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ
4+4 DNY V POHYBU 2021 | 9. – 26. 9. 2021
Nová strašnická škola (V Olšinách 69, Praha 10-Strašnice), Vzlet (Holandská 1, Praha 10-Vršovice)

Místa konání na mapě ›

FB stránka: fb.com/festival4dny/
FB event celý festival: https://fb.me/e/2lo7xR4v0
IG profil: instagram.com/ctyridny/
Web: www.ctyridny.cz

Tiskový servis a PR:
Anna Mašátová
anna@ampromotions.cz

PRESSKIT 2021 ›

 

Partner akce: Městská část Praha 10

Projekt je realizován s finanční podporou: Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, In-Situ, Creative Europe Programme of the European Union

Mediální partneři:  Radio 1, Reflex, Český rozhlas Vltava, Radio Wave, Full Moon Magazine, idivadlo.cz, divadlo.cz

Ve spolupráci: Vzlet, Ryjukyju, WD Lux, Stagelab, Tajpej Design, Máš umělecké střevo?, Aero, Světozor, Bio Oko, AZ Translations, Toi Toi