Loading...

Čtyři dny | Four days

Timeout – Burnout

Maja Hriešik, Lukáš Bobalík (Slovensko)

  • Pátek 24. 9. / 19:30, Vzlet
    / Česká premiéra
Cena: 250 / 150 Kč

Jak taneční sólo, tak tenisový zápas jednoho muže tematizují výdrž. Tanečník se snaží najít správný rytmus, hraje všemi směry, nakonec a především sám proti sobě, zkoumá hranice svých sil, motivace a cíle. Na jeho vnitřní cestě ho doprovázejí dva hudebníci a light designer. Kolik je dost, kdy zápas končí, může vůbec nastat rovnováha?

Timeout Burnout je velmi osobní zpovědí mladého umělce, skvělého a odhodlaného slovenského tanečníka Lukáše Bobalíka, kterého zlomily limity místních pracovních podmínek, ale také jeho vlastní posedlost dokonalostí. Ve spolupráci s dramaturgyní Majou Hriešik a vizuální umělkyní Zuzu Hudek po téměř ročním pohybovém výzkumu spoluvytvořili dílo, které je zároveň instalací, sportovní událostí a tanečním představením, zobrazujícím lidský tanec na okraji trosek vyhořelé společnosti.

 

Lukáš Bobalík je tanečník, pohybový trenér, hostující lektor a choreograf. Je absolventem bratislavské konzervatoře a magisterského studia tance na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Jeho portfolio je bohaté na spolupráci s různými choreografickými přístupy, stejně jako jeho pohybový styl a umělecké hledání. V roce 2021 inicioval vznik platformy pro rozvoj Tanec/Osobnost/Kontext o.z., jejímž cílem je propojit tanec s otázkami udržitelnosti a tématem duševního zdraví.

Maja Hriešik je dramaturgyně a badatelka. Působí jako nezávislá umělkyně v oblasti opery a tance, kurátorka festivalů, mezinárodních prezentací slovenského tance a workshopů pro začínající umělce. Publikuje texty o tanci a moderuje pořad o veřejném prostoru a aktivismu ve slovenském veřejnoprávním rozhlase. Vydala knihu esejů O fyzické dramaturgii v současném tanci (2013) a přednáší na Taneční fakultě VŠMU v Bratislavě (kurzy taneční dramaturgie, historie a estetiky tance).

 

 

Choreografie, tanec: Lukáš Bobalík
Režie a dramaturgie: Maja Hriešik
Výprava: Zuzu Hudek
Hudba: Henry Purcell, Franz Schubert, Jakub Mitrík
Zpěv: Peter Mazalán, kytara: Jakub Mitrík
Light design: Jozef Čabo
Produkce: T-O-K Tanec/Osobnosť/Kontext, Alexandra Mireková
Premiéra: 23. 6. 2020, Festival Kiosk, Žilina