Festival 2020 online
Live stream i záznamy vysílání
4×4 live ›
VÝSTAVA ONLINE ›
O škole ve škole ›
4×4 Live je streamovací a podcastové studio, které vysílalo živě po celou dobu festivalu. Studio působilo v prostorách Nové strašnické školy a je otevřenou platformou pro návštěvníky z řad široké i odborné veřejnosti. Více ›
Níže nabízíme výběr z vysílání v rámci Festivalu 4+4 dny v pohybu.
Kompletní vysílání podcastového studia 4×4 na youtube kanálu ›
4×4 LIve
středa 14/10 11:00
TĚLO VE ŠKOLE: Eva Koťátková
moderuje Petra Pětiletá
Eva Koťátková je mladá umělkyně, která svým hravým, ale nikoliv povrchním způsobem zkoumá role a pozice člověka v sociálním systému a jeho osobním prostředí, v němž se každodenně pohybuje. (artlist.cz)
středa 14/10 od 12:00
GARSONKY : HAVELKA – KNYTLOVÁ – STOJČEVSKI
Performance
Host: Dragan Stojčevski
Moderuje: Daniela Voráčková
Jedna z mála divadelních akcí, které se v rámci festivalu mohly uskutečnit. Dva lidé čekající na změnu. V jejich vypiplaném mikrosvětě je množství trajektorií, které se vzájemně nikdy neprotnou. Jsou hladké, oblé, pomalé, jindy ostře a rychle řežou vzduch na jednotlivé střepy. Jejich prostor je jimi celý počmáraný. Obklopeni pohodlím domova, neví si náhle s ničím rady. Vše kolem je milé a bezpečné. A přitom neúnosně těžké a nesnesitelně snadné. Toto trvání je třeba změnit. Rázně a radikálně. Rozhodně! Teď! Ale změna nepřichází…
čtvrtek 15/10 10:00
Program Umění pro město – Proč a jak
V rámci festivalu 4+4 dny v pohybu srdečně zveme pracovníky odborů kultury, školství i zeleně, do jejichž gesce spadají umělecká díla ve veřejném prostoru, na specializovaný webinář. Na webináři budou vysvětleny principy financování programu Umění pro město, jeho výhody i úskalí. Během webináře budou představeny modelové situace, od nápadu či iniciativy až po samotnou realizaci uměleckého díla. Více ›
čtvrtek 15/10 12:00
ZBYTEČNÁ VERNISÁŽ / ZBYTEČNÁ PERFORMANCE
výstava Všechno je jinak
Host: SPIELRAUM KOLLEKTIV / Linda Straub a Philipp Schenker
Moderuje: Daniela Voráčková
O divadelní akci v duchu vernisáže, alespoň dva dny během festivalu bylo možné vyměnit vlastní zbytečnost za zážitek. Proč člověk často potřebuje něco, co nepotřebuje? Jakou uspokojují touhu? Jaké emoce v nás vzbuzují? V čem jsou umění, i když snad bizarní? Jakou má zbytečnost CO2 stopu, kolik stojí prostor, který zabírá v našem bytě, jak probíhá a kolik stojí likvidace. Velkolepá oslava našeho soužití s předměty se vším všudy.
čtvrtek 15/10 14:00
MÁŠ UMĚLECKÉ STŘEVO: Kurátorský duel – LIVE
Host: Dorothea Hofmeisterová, Vincent Klusák a Matěj Sumec
Studenti Dorothea Hofmeisterová, Vincent Klusák a Matěj Sumec si na výstavě Kdo ho má?, kterou pořádá vzdělávací platforma Máš umělecké střevo?, poprvé vyzkoušeli roli kurátora. Společně s Pavlem Vančátem, zkušeným kurátorem a pořadatelem výstavy StartPoint 2020, která probíhá současně v prostorách Kampusu Hybernská, budou diskutovat o tom, co všechno kurátor dělá a jak se vlastně pozná dobrý kurátor.
čtvrtek 15/10 19:00
Workshop výtvarné kritiky CVJ
Lektorky: Anežka Bartlová, Eva Skopalová
Co je kritické psaní o výtvarném umění? Jak psát texty, které mají názor, jsou angažované a rafinované současně? Workshop výtvarné kritiky přiblíží, jak psát texty nejen o současném výtvarném umění. Více ›
Výstava online
IT’S SOMEWHERE VERY CLOSE
výstava Všechno je jinak
Hosté: Nina Moravcová/kurátorka, Jana Bernartová/vystavující a Viktor Takáč
Moderuje: Daniela Voráčková
13. 10. 2020
Výstava it´s somewhere very close je společnou prezentací trojice vizuálních umělců Viktora Takáče, Jany Bernartové a Miry Gáberové, které spojuje dlouhodobý zájem o prověřování charakteru, zobrazovacích možností i dopadu moderních technologií, s nimiž jsme v každodenním kontaktu. Ve výstavním projektu pro 4+4 dny pracovali s barevným modelem RGB – aditivním modelem míchání červeného, zeleného a modrého světla, jež umožňuje reprodukci obsáhlého pole barev a je principem podmiňujícím fungování monitorů, displejů a projektorů.
BONE SETTING (barevný tisk na knižní lepence)
výstava Všechno je jinak
Host: Zbyněk Baladrán
Moderuje: Daniela Voráčková
13. 10. 2020
Zbyněk Baladrán je autor, výtvarný umělec a kurátor. Ve Strašnické škole vystavil třináct po sobě jdoucích časových diagramů. Vznikaly během nouzového stavu na jaře roku 2020. Východiskem byla silná emoce, strach, zhmotnělé obavy, které vyvolala celosvětová pandemie.
MÁŠ UMĚLECKÉ STŘEVO? NESEĎ!
výstava Všechno je jinak
Host: Ondřej Horák
Moderuje: Daniela Voráčková
13. 10. 2020
Rozhovor s Ondřejem Horákem o vzdělávací platformě Máš umělecké střevo? O spolupráci s 12ti školami v rámci projektu Praha 10: Nesed‘! – jaké město by chtěly děti mít? Výtvarný projekt byl zaměřený na rozvíjení kreativity a aktivního občanství dětí ZŠ v rámci uvažování o městě, ve kterém žijí a společně s ostatními lidmi tvoří různorodou městskou populaci.
DO LATĚ? Experimentální učebna
výstava Všechno je jinak
Host: Marcela Steinbachová
Moderuje: Daniela Voráčková
13. 10. 2020
Výstava s dlouhými latěmi umožňuje proměňovat prostor třídy podle libosti a je vhodná pro malé i velké. Jak by mohl vypadat nábytek ve třídě a musí být ve třídě vůbec nábytek? Nemohl by tam být prostor v prostoru nebo jiná konstrukce? Anebo nic? Projekt je také reakcí na změny ve školství i současnou nestabilitu situace ve škole, neustálé změny, které se odehrávají na základě nařízení a metodik. Vše je flexibilní a labilní zároveň!
Autoři instalace: Marcela Steinbachová, Skupina + edukátoři NGP (Ida Muráňová, Klára Hušková Smyczková, Barbora Škaloudová)
ROZHOVOR S BÁROU LÁTALOVOU a VÁCLAVEM KALIVODOU
10. 10. 2020
INSIDER: UNWRAPPING REALITY
9. 10. 2020
A performance by an international team of authors led by Cristina Maldonado between virtual and physical reality for one audience member.
Israel Lopez: DREAMSCAPE #2
12. 10. 2020
Dreamscape #2 je krátké zdřímnutí, smyslové dílo pro zavřené oči. Instalace chce prozkoumat hranice spánku a otevřít prostor mezi realitami. Dreamscape je vystavěna na bázi stimulace smyslů pomocí zvuku, vůně a světla, které jednotlivé smysly mění a navozují hypnagogický stav. www.ilopez.space
Přemysl Procházka: Civilizace
Kurátor: Ondřej Chrobák
12. 10. 2020
Přemysl Procházka tvoří obrazy, které vznikají přímo na místě před zraky publika. Můžeme vidět pískovnu, les, pole a pískoviště. Na pískovně Přemysl postupně seškrabává písek, až bude vytěženo, změní se pískovna na skládku odpadků a poté se zrekultivuje. Podobně též pole: na poli “to” roste, kvete, pak “to” uzraje a nakonec se sklidí. Na obraze les se zase kácí stromky a staví se z nich srub. Na konci tak nezbude skoro žádný stromek, ale zato tam bude stát krásný nový srub.
Dalo by se říci, že obrazy jsou ekologické. Ovšem Přemysl pozoruje inflaci výrazu “ekologický”, tak své obrazy nazývá spíše civilizačními. Jsou o využívání přírodních zdrojů, ne o ekologii.
MOTHERS ARTLOVERS a další – Zuzana Štefková, Loretta Lau, Hana Chmelíková – TREST – LIVE
12. 10. 2020
Performativní čtení kolektivního textu, který bude reflektovat vše, co si spojujeme s trestem. Většina rodičů trestá potomka s cílem, odradit jej od činnosti, se kterou nesouhlasí. K čemu však tresty skutečně vedou a proč je stále většina rodičů používá? Jaké formy trestů volíme, a jak se cítíme při jejich udílení. Jak jsme se cítili, když jsme byli sami trestáni? Byly jste někdy trestány/i? Trestaly/i jste někdy někoho, trestaly/i jste sami sebe? Text zahrnuje pojem trestu v kontextu rodinném, společenském i erotickém.
Startujeme …
9. 10. 2020
Startujeme! 4×4 Live je streamovací a podcastové studio, které vysílá živě po celou dobu festivalu. Studio najdete v prostorách Nové strašnické školy a je otevřenou platformou, kam zveme návštěvníky z řad široké i odborné veřejnosti. Mají možnost se zde setkat osobně s našimi hosty i moderátory přímo v prostorách festivalu, případně se vysílání účastnit online.
Letošním tématem doprovodného programu festivalu 4+4 dny v pohybu je vzdělávání, jehož dosah bychom rádi rozšířili do virtuálního prostoru, ve kterém se bude odehrávat paralelní diskuse zaměřená na podněty vycházející z debat o současném vzdělávání. Aktuální celospolečenská situace způsobená virovým onemocněním covid-19 nás nutí hledat nové způsoby, formy a hranice vzdělávání, které je všudypřítomné, jen na to často zapomínáme.
O škole ve škole
4 DNY V POHYBU VE STRAŠNICKÉ ŠKOLE
Host: David Kašpar, místostarosta MČ Praha 10 a radní pro školství, kulturu a sousedské vztahy
Moderuje: Daniela Voráčková
13. 10. 2020
Rozhovor s jedním z důležitých garantů letošního festivalu o tom, co umělecký festival přinesl do sousedských vztahů. A možná i o tom, co bude dál s budovou školy.
Kdo je tady učitel?
Konference o budoucnosti školství
10. 10. 2020
Konference KDO JE TADY UČITEL? je určena především pro rodiče žáků základních škol, ale i pedagogy a samozřejmě žáky a studenty. Budeme reflektovat navýsost aktuální a palčivá témata současného vzdělávacího systému v České republice. Více ›
Přehrát na YouTube Přehrát na Facebooku
ZPÁTKY DO ŠKOLY – I VÁŠ HLAS MŮŽE BÝT VIDĚT – LIVE
Hosté: Eva Jiřička
Moderuje: Petra Pětiletá
10. 10. 2020
V rozhovoru s Evou Jiřičkou se můžete dozvědět jakým způsobem lze zapojit kreativní seniory do provozu současného umění. A proč zrovna výtvarné, tvůrčí procesy mohou pomáhat v hledání vlastní pozice v životě – a to v jakémkoli věku. Ve svých workshopech se Eva snaží rozvíjet klasické dovednosti, zároveň však klade důraz na způsob prezentace jako na součást uměleckého projevu. Je pro ni důležité, aby byl názor seniorů slyšet. Poslechněte si ho i vy v našich ukázkách.
OSTATNÍ
Andrej Kurejčik: Uražení. Bělo(R)usko (Bělorusko)
Worldwide Reading Project
11. 10. 2020
Scénické čtení současné běloruské hry je vyjádřením podpory a spolupatřičnosti s Běloruskem a Bělorusy. Po představení se uskuteční diskuse s novinářkou a redaktorkou Deníka N Petrou Procházkovou a analytikem bezpečnostního centra Evropské hodnoty Davidem Stulíkem. Akce je součástí celosvětové série čtení Insulted. Belarus(sia). Worldwide Readings. Více ›