Loading...

Čtyři dny | Four days

Andrej Kurejčik: Uražení. Bělo(R)usko (Bělorusko)

Worldwide Reading Project

Scénické čtení
  • Neděle 11. 10. / 19:00, na zahradě
    TÉŽ LIVE STREAM
Zdarma
Scénické čtení současné běloruské hry je vyjádřením podpory a spolupatřičnosti s Běloruskem a Bělorusy. Po představení se uskuteční diskuse s novinářkou a redaktorkou Deníka N Petrou Procházkovou a analytikem bezpečnostního centra Evropské hodnoty Davidem Stulíkem. Akce je součástí celosvětové série čtení Insulted. Belarus(sia). Worldwide Readings.

 

Stream na Youtube ›

 

Hra byla napsána během prvních revolučních týdnů v srpnu a září 2020 a pojednává o prvním měsíci běloruské revoluce a o vzestupech a pádech rané fáze demokratické transformace po dvaceti šesti letech diktatury. Všechny postavy mají své reálné prototypy, v některých poznáte bývalé a současné běloruské lídry, v ostatních neuvěřitelné běloruské občany, kteří bojují s totalitním režimem, někdy za cenu vlastního života, svobody i svobody svých blízkých. Představují při tom dva protichůdné úhly pohledu ve vyburcované běloruské společnosti. Autor se snaží přijít na to, čím se běloruská revoluce liší od situace v Československu v roce 1968, v Rusku v roce 1991 a na Ukrajině v roce 2014. Vypráví o tragické eskalaci násilí a represí, při kterých vládnoucí garnitura bodáky a obušky potlačuje touhu běloruských občanů po svobodě, a o tom, jak solidarita, pravda a víra v lidské hodnoty nevyhnutelně vede k vítězství nad zlem.

Hra je z části založená na prohlášeních posledního evropského diktátora Alexandra Lukašenka (STARÝ) a opoziční kandidátky na prezidentku Světlany Cichanouské (NOVÁ), které se prolínají s promluvami pěti dalších smyšlených postav představujících současnou běloruskou společnost: KANTORKA – stárnoucí učitelka, která věří v právo a pořádek a pomůže Lukašenkovi ke znovuzvolení zfalšováním volebních výsledků; MRTVÝ – mladý energický fotbalový fanoušek, který už má dost toho, že žije celý život pod vládou stejného prezidenta; PTÁK – příslušník zásahové jednotky, jenž trénoval během protestů na ukrajinském Majdanu a nyní potlačuje demonstrace v Bělorusku; OPTIMISTKA – temperamentní mladá milující žena, která věří, že jí vesmír pošle pozitivní energii, a jejíž sestra se má vdát za příslušníka zásahové jednotky; a MLADÝ – Lukašenkův náctiletý syn Kolja, kterého si prezident vychovává jako svého nástupce, ale on by radši hrál počítačové hry.

Andrej Kurejčik (1980) je významný běloruský dramatik, scénárista a producent, autor asi třiceti divadelních her, které byly uvedeny v divadlech v Moskvě (MCHAT), Minsku (Národní divadlo J. Kupaly) a na dalších scénách na území bývalého Sovětského svazu. Je členem koordinačního výboru běloruské opozice, jehož mnozí členové se momentálně nacházejí ve vězení.

Překlad: Martina Pálušová
Režie: Tereza Krčálová
Účinkují: Milada Vyhnálková, Ondřej Dvořák