We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | Více | Accept

Čtyři dny | Four days

Richard Wiesner: Osmadvacet

vernisáž 18. 12. 2019 v 11:00

Místo konání:
Fakultní nemocnice v Motole
V Úvalu 84, Praha 5
(před budovou ředitelství naproti vstupu do metra)
Zobrazit na mapě ›

Dílo Richarda Wiesnera s tajemným názvem „28“ cestovalo v posledních letech po zemích Evropské unie a bylo instalováno na různá místa veřejného prostoru /náměstí, parky, prostranství veřejných institucí atd./. Diváci v Belgii, Velké Británii, Francii, Maďarska, Slovenska a dalších zemí se tak mohli seznámit se site specific instalací představující seskupení členských států, které jsou zde reprezentovány v podobě vlastních hymen. Hymna jako oslavná báseň vyjadřuje úsilí státu, boj za svobodu a potřebu chránit svoji zem i národ. Instalace Richarda Wiesnera je zároveň připomínka lidské touhy a síly překonávat překážky, jít za svým cílem a hledat řešení. Zároveň díky překladům z originálu nám celý projekt umožňuje seznámit se s hymnami našich sousedů, jejíž obsah málokdo zná.

 

CAPACITAS STATUA POLICLINICA:
Sochařské projekty pro veřejný prostor FN Motol

Pro vystavování umění je Fakultní nemocnice v Motole jedno z nejzajímavějších veřejných prostranství, které hlavní město má. Jde vlastně o jakési město ve městě s vlastní infrastrukturou, každý den zde projde přibližně 10.000 návštěvníků. Jedná se o různorodé cílové skupiny, které však spojuje poměrně traumatický zážitek – důvod jejich návštěvy se pojí s nějakou starostí, obavou či náročným psychickým vypětím. Právě při častém pobytu na tomto místě jsme si uvědomili, jak je toto místo zajímavé – jednak pro sociální pestrost návštěvníků, tedy velice rozdílná a intenzivní interakce na vystavovaná díla, ale také pro možnost nabídnout kontemplaci, jiný zážitek, impuls k jiným myšlenkám a možná i v jistém slova smyslu také úlevu.

www.fnmotol.cz

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, hl. města Prahy a Státního fondu kultury České republiky. 
 

Foto: David Černý
 
Související: