Loading...

Čtyři dny | Four days

Dušan Zahoranský: Přání

vernisáž 17. 5. 2019 v 11:00

Místo konání:
Fakultní nemocnice v Motole
V Úvalu 84, Praha 5
(před budovou ředitelství naproti vstupu do metra)
Zobrazit na mapě ›

Pro vystavování umění je Fakultní nemocnice v Motole jedno z nejzajímavějších veřejných prostranství, které hlavní město má. Jde vlastně o jakési město ve městě s vlastní infrastrukturou, každý den zde projde přibližně 10.000 návštěvníků. Jedná se o různorodé cílové skupiny, které však spojuje poměrně traumatický zážitek – důvod jejich návštěvy se pojí s nějakou starostí, obavou či náročným psychickým vypětím. Právě při častém pobytu na tomto místě jsme si uvědomili, jak je toto místo zajímavé – jednak pro sociální pestrost návštěvníků, tedy velice rozdílná a intenzivní interakce na vystavovaná díla, ale také pro možnost nabídnout kontemplaci, jiný zážitek, impuls k jiným myšlenkám a možná i v jistém slova smyslu také úlevu.

www.fnmotol.cz

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a hl. města Prahy.
 
 
 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 • FOTO: David Černý

  FOTO: David Černý

 

 

Tisková zpráva

FN Motol hostí další populární exponát současného umění

 Praha, 17. května 2019 – Od května do září letošního roku bude ve FN Motol umístěn další velmi zajímavý umělecký exponát. Po “BASIC ATOMIC” od Krištofa Kintery si mohou návštěvníci nemocnice nejen prohlédnout, ale i vytvořit svoji vlastní formu uměleckého díla s názvem „PŘÁNÍ“ od Dušana Zahoranského. Instalace je totiž interaktivní.

 Exponát tvoří dva dřevěné sloupy, mezi kterými jsou na ocelových lankách v pěti řadách umístěna písmena abecedy. Ta jsou volně pohyblivá, aby se z nich mohla skládat libovolná slova. Umístění exponátu navazuje na loňskou instalaci díla Krištofa Kintery v prostorách nemocnice. Zapůjčení současného uměleckého díla FN Motol je opět Kinterovou iniciativou, kterou podpořilo granty Ministerstvo kultury ČR a hl. m. Praha.

 

„Pro vystavování umění je Fakultní nemocnice v Motole jedno z nejzajímavějších veřejných prostranství, které hlavní město má. Jde vlastně o jakési město ve městě s vlastní infrastrukturou, každý den zde projde přibližně 10 000 návštěvníků,“ říká Krištof Kintera, iniciátor výstavy uměleckých děl současných autorů ve FN Motol. I když lidé přicházejí do nemocnice z různých důvodů, většinou je všechny propojuje určitý druh traumatického zážitku, tedy starost, obava či náročné psychické vypětí. Podle něj si právě při častém pobytu zde uvědomil, jak je toto místo zajímavé – jednak pro sociální pestrost návštěvníků, a tedy velice rozdílnou a intenzivní interakci na vystavovaná díla, ale také pro možnost nabídnout kontemplaci, jiný zážitek, impuls k jiným myšlenkám a možná i v jistém slova smyslu také úlevu.

FN Motol si velmi váží toho, že dílo je zapůjčeno opět bezplatně, a že se původní myšlenka rozptýlit nemocné prohlídkou uměleckých děl stala opravdu skutečností. 

 

„Jsem zvědavý, jestli budou pacienti a zaměstnanci naší nemocnice reagovat stejně pozitivně, jako vloni, když jsme tu měli exponát Krištofa Kintery,“ říká JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, ředitel FN Motol. Podle něj nezaznamenalo vedení nemocnice žádnou negativní reakci. Naopak. Lidé všech věkových skupin se u exponátu fotili a nejvíce si ho užívaly hlavně děti.

 

Pořadatelem výstavy je nezisková nevládní organizace Čtyři dny z.s., partnerem projektu společnost Bohemia parket.

 

Dušan Zahoranský (*1972) je přední umělec slovenského původu působící také jako pedagog Akademie výtvarných umění v Praze, kde spoluvede Ateliér intermediální tvorby a rovněž je prorektor pro studijní záležitosti. Jeho prostorové instalace vynikají srozumitelným názvoslovím a hravostí, která je čitelná širokému diváckému spektru. Jeho realizace můžete vidět na různých místech českého i slovenského veřejného prostoru a jeho díla jsou zastoupena v českých i zahraničních sbírkách. Pro veřejný prostor FN Motol připravil interaktivní skulpturu, která vybízí k bezprostředním reakcím každého kolemjdoucího a v tak problematickém prostředí, jako je nemocniční, nabízí hravost a komunikaci.

 

 Kontakt:  Ludmila Šimáčková, tel: 702 090 993, ludmila.simackova@fnmotol.cz

Tisková zpráva ke stažení