Loading...

Čtyři dny | Four days

Vendula Chalánková: Devadesátky

Kurátor Radek Wohlmuth

V rámci výstavy Reality do you need me?
DENNĚ / Nová strašnická škola
14:00–21:00 (zavřeno 13.9. a 20.9.)
V den zahájení 18:00–24:00
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu

 

Nový obrazový cyklus intermediální umělkyně Venduly Chalánkové (1981) má všechny základní znaky její malířské tvorby: doslovně čerpá z reality, ale výrazem balancuje na hraně geometrické abstrakce, dotýká se osobní mytologie, ale má přesah k sociálně-společenské problematice. I když se její plátna tváří neutrálně, jde o  zacílený a osobně procítěný konceptuální celek, který nevznikl náhodou.

Typizované hliníkové dveře jsou ještě odkazem na předrevoluční dobu, kdy byly vsazovány do zárubní každého druhého obchodu, svou pozici si udržely i v transformačních devadesátých letech a občas je na ně možné narazit také dnes. Pro Vendulu Chalánkovou představují jeden z výrazných vizuálních znaků spojený s jejím dětstvím, a proto si jich na ulici spolehlivě všimne i teď. Předobrazy maleb mohla ostatně ještě nedávno procházet. Jedny ze dveří vedly do potravin, druhé patřily  prodejně textilu. Přestože jsou po opakovaných lockdownech oba obchody zase v provozu, staré dveře už zůstaly zamčené.

Obrazová instalace Devadesátky zpochybňuje realitu ve všech ohledech včetně času. Jsou to ne/dveře, kterými se nedá nikam vstoupit, ani nikam nevedou, a zároveň ne/obrazy, které nevisí na zdi, ani je není možné zařadit k žádnému z běžných malířských témat. Uprostřed chodby spíš překážejí a brání pohybu, než že by ho umožňovaly. Prostor, který vymezují, fakticky neexistuje a stejně tak nemá logickou oporu v architektuře. Z pohledového hlediska zase člověk zkoumá spíš to za nimi, než aby se díval na ně. I název může být zavádějící, protože se vztahuje ke standardnímu vchodovému rozměru 200 x 90 cm.

Obrazy i dveře jsou přesné.

 

V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›