Loading...

Čtyři dny | Four days

Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje

Kolektiv Nesladim

V rámci výstavy Reality do you need me?
DENNĚ / Nová strašnická škola
14:00–21:00 (zavřeno 13.9. a 20.9.)
V den zahájení 18:00–24:00
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu

 

Sebevražda stále patří ke společensky tabuizovaným a zkreslovaným tématům. V souvislosti s pandemií se v roce 2020 riziko sebevraždy na území České republiky zvýšilo třikrát. Instalace výtvarnice Petry Vlachynské zprostředkovává pocity lidí se sebevražednými rozlady a pozůstalých. Dramaturgie prostoru vychází z jejich autentických výpovědí. Doplňuje ji zvuková kompozice hudebníka Vojtěcha Bora a úryvky z rozhovorů vedených s odborníky z Národního ústavu duševního zdraví. Výstava je součástí stejnojmenného divadelního projektu Kolektivu Nesladim, který je na programu festivalu 23.–25. září. Tvoří jej audioprocházka a performance, rezervace vstupenek je možná na webu festivalu.

Děkujeme všem, kteří se nám svěřili se svými příběhy, za jejich důvěru, zájem a intenzivní spolupráci na projektu. Za odborné konzultace, vstřícnost a ochotu děkujeme Národnímu ústavu duševního zdraví, konkrétně Petrovi Winklerovi, Alexandru Kasalovi a Roksaně Vintoniv. Dále děkujeme Martinu Peškovi z organizace Luctus a novináři Nikitovi Poljakovi.

 

Koncept a realizace Petra Vlachynská
Dramaturgie Linda Dušková, Sodja Lotker, David Košťák
Světlo Patrik Sedlák
Hudba Vojtěch Bor
Rozhovory Alexandr Kasal, Roksana Vintoniv
Asistent Peter Kasten
Produkce Lucie Špačková, Barbora Kousalová

 

Kolektiv Nesladim vznikl v roce 2019 v Praze a svou dramaturgií se zaměřuje na destigmatizaci duševních poruch prostřednictvím divadelní tvorby. Má za cíl upozorňovat na aktuální, intimní, tabuizovaná témata jedince ve společnosti, která v běžné konverzaci nemají prostor, rozvíjet diskuzi a přiblížit tak svět psychických problémů široké veřejnosti. Nesladit se s většinovou společností neznamená nezapadnout.

www.kolektivnesladim.cz

 

Projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Festival 4+4 dny v pohybu

Instalace vznikla za laskavé podpory: Mamutan s.r.o., Komwag, podnik čistoty a údržby města, a.s., ADOZ Praha – dopravní značení s.r.o.

 

Související akce:

Audioprocházka a performance: Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje

 

V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›