Loading...

Čtyři dny | Four days

Manuál – Gjöra

Julian Hetzel (Německo/Nizozemí)

V rámci výstavy Reality do you need me?
  • Denně / , Vzlet
Reality do you need me? – výstava současného umění pro Novou strašnickou školu

 

Místo konání: VZLET (Galerie Rohovka),
Holandská 1, Praha 10-Vršovice

 

Manuál je instalace studia Julian Hetzel. Jedná se o zásah do návodu IKEA. Dílo se skládá ze série ilustrací ke stávající brožuře IKEA. Hromada hacknutých kopií návodu je vystavena vedle skutečného objektu: originální postele Gjöra. Diváci jsou vyzváni, aby návod interpretovali a nábytek kreativně sestavili.

Každé osmé dítě v EU bylo počato v posteli IKEA. Každému pátému chybí šroubek. IKEA je nadnárodní korporace, která navrhuje a prodává nábytek připravený k montáži a má velkou základnu fanoušků po celém západním i asijském světě. IKEA je nový Bauhaus – společnost usiluje o to, aby měl každý možnost přístupu k dobře navrženým a cenově dostupným předmětům do domácnosti. IKEA je také kulturní entitou, ekonomickou silou a ikonou globální standardizace. Část ekonomického úspěchu IKEA spočívá v minimalizaci nákladů a v přenesení montáže na zákazníky. Snadno se vyrábí – snadno se rozbíjí. IKEA prodává vizi dokonalé rodiny, konstruktivní a pozitivní – Manuál představuje alternativní obrazy, které problematizují a zkreslují realitu, novou ikonografii poháněnou absurditou, násilím a destrukcí. Manual podporuje tvůrčí svobodu zákazníků a jejich představivost. Je to dílo o potencialitě, o všem, co není.

Manual je podvratné gesto o vytváření hodnot prostřednictvím transformace. Návod nabízí divákům hravou výzvu k uskutečnění alternativních scénářů. Volné výtisky návodu jsou pozvánkou na výlet za alternativními scénáři a na to, abyste si je udělali sami. 

 

Julian Hetzel pracuje jako tvůrce performancí, hudebník a vizuální umělec. Narodil se v německém  Schwarzwaldu, v současnosti žije v Utrechtu (NL). Studoval na Bauhaus University Weimar se zaměřením na vizuální komunikaci. V roce 2013 absolvoval DasArts; amsterdamskou uměleckou výzkumnou laboratoř pro nové formy divadla a performativního umění. Je zakládajícím členem elektro-popové skupiny Pentatones. Vytváří díla na pomezí divadla, hudby a médií, která mají politický rozměr a dokumentární přístup. Je uměleckým ředitelem Studia Julian Hetzel se sídlem v Utrechtu, která realizuje a produkuje jeho uměleckou tvorbu na mezinárodní úrovni. Jeho díla byla prezentována ve více než 20 zemích po celém světě. Představení SELF Juliana Hetzela bylo národním příspěvkem Nizozemska na Pražském Quadriennale 2019. V srpnu 2019 Hetzel představil tři díla na Benátském bienále divadla. Julian Hetzel je přidruženým umělcem v Kunstencentrum CAMPO Gent (BE). Od roku 2021 získává Studio Julian Hetzel strukturální podporu od Fonds Podiumkunsten (FPK) a města Utrecht.

 

V rámci Reality do you need me? – výstavy současného umění pro Novou strašnickou školu ›