Loading...

Čtyři dny | Four days

Zjevení

Diederik Peeters (Belgie)

Performance
  • Čtvrtek 23. 9. / 19:30, Vzlet
    / Česká premiéra
Cena: 250 / 150 Kč

Při hledání konečného důkazu existence duchů zkoumal Peeters poslední dva roky vlhké tunely, které spojují vědu s magií a horor s technologiemi. Své poznatky představil v různých tvůrčích podobách: od tanečního díla přes instalaci až po rozhlasovou hru. Apparitions je nejnovějším dílem z této série a má podobu plnohodnotné jevištní show.

Peeters je přesvědčen, že magie může obohatit náš vztah ke skutečnosti, a tak se ujímá role iluzionisty a rychle se ve vlastních iluzích ztrácí. Pomocí některých optických triků z 19. století vdechuje život svému vlastnímu stínu a oživuje některé přízraky budoucnosti. V jakémsi vizuálním deliriu tak do 22. století naráží ozvěny Mélièse nebo Houdiniho. Mrtví zde dost možná žijí a budoucnost se ukáže být přítomností.

 

Přestože vystudoval výtvarné umění, realizuje se Diederik Peeters především na jevišti. Vytvořil  několik představení a performancí, jako například Chuck Norris nespí, on čeká, Thriller, Red Herring nebo Hulk… Ve svých představeních tvrdošíjně sabotuje představu pevné a neměnné reality. Absurdity a rozpory se vrší a odhalují vesmír, kde se vše neustále proměňuje a nic nezůstává tím, čím se zdá být. Spolu s Kate McIntosh a Hansem Bryssinckem je zakládajícím členem SPIN, platformy pro poskytování podpory a reflexe se sídlem v Bruselu. V roce 2017 se také připojil k družstvu živých projektů L’Amicale, odjakživa spřízněných duší. Od roku 2019 je Peeters přidruženým výzkumným pracovníkem na KASK / School of Arts v Gentu (BE), kde provádí výzkum s názvem The Futurology of Cooperation.

 

Anglicky s českými titulky
Délka představení: 60 min.

 

 

Partneři: An Associated Production by SPIN & L’Amicale

Za podpory: The Flemish Community and the City of Rennes

Koprodukce:  Kc BUDA (Kortrijk/BE), Schauspiel Leipzig (Leipzig/DE), Centre Pompidou (Paris/FR), Vooruit (Ghent/ BE), Kc NONA (Mechelen/BE), Le Vivat (Armentières/FR)

Podpora inscenace: La Bellone (Brussels/ BE), De Brakkegrond (Amsterdam/NL), La Chartreuse (Villeneuve lez Avignon/FR), Far West (Penmarch/FR), Fructôse (Dunkerque/FR), Impakt festival (Utrecht/NL), Netwerk (Aalst/BE), STUK – Playground Festival (Leuven/ BE), Superamas (Amiens/FR), Théâtre de Poche/Salle Ropartz (Hédé/Rennes/FR)