Loading...

Čtyři dny | Four days

Glitch

Debris Company (Slovensko)

Výtvarně-akustická performativní instalace
  • Úterý 21. 9. / 18:00, ve škole

Výtvarně-akustická performativní instalace Glitch (čekání na chybu) reflektuje v pohybové metafoře krizi současného člověka a světa. Formou alegorického mystéria v kontrastu ke každodennosti vytváří rozpor a zároveň jednotu pozemského a transcendentálního rozměru vesmíru. Dantův Očistec z Božské komedie se nachází mezi peklem a rájem. Sedm zastavení člověka na kruhu očistce odpovídá sedmi hlavním hříchům: chtíči, obžerství, chamtivosti, lenosti, hněvu, závisti a pýše. Právě existence očistce velkoryse nabízí poslední šanci napravit spáchané chyby a vrátit se k čisté formě lásky. Projekt Glitch na metafyzické, absurdně groteskní cestě konfrontuje jedince se sedmi zastaveními a umožňuje mu setkat se se sebou samým a klást si otázky.

 

Společnost Debris Company byla založena v roce 1994. Jde o jedinečnou skupinu zaměřenou na nonverbální divadlo s přesahem do současného tance, performance, vizuálního umění a site specific projektů. Vůdčí osobností, režisérem a autorem hudby většiny inscenací je Jozef Vlk, který nejčastěji spolupracoval s interprety Martinem Ondriskem, Martinem Piterkem a choreografkou Stanislavou Vlčkovou. Mezi jejich nejvýznamnější projekty patří Proces (Franz Kafka), Evangelium podle Marka (Jorge Luis Borges), Ullyses (James Joyce), Král Ubu (Alfred Jarry), Murphy (Samuel Beckett) a další. V současné době se divadlo zaměřuje na původní projekty a spolupracuje s významnými domácími i zahraničními tvůrci. Jejich tvorbu lze jednoznačně zařadit do proudu multimediální avantgardy, který dlouhodobě zpestřuje slovenskou divadelní scénu.

Jejich současný repertoár (Soliloquy, Dolcissimesirene, Hexen, Mono, Epic, Clear, WOW! a Abduction of Europe) byl uveden na Slovensku, v České republice, v Maďarsku, ve Francii, v Belgii, v Německu, Rakousku, Slovinsku, Bělorusku, Singapuru, Indii, Brazílii a dalších zemích.

 

Koncept: Jozef Vlk, Alex Zelina
Choreografie: Stanislava Vlčeková
Režie, hudba: Jozef Vlk
Dramaturgie: Dáša Čiripová
Výtvarné řešení: Alex Zelina
Technická realizace: Jozef Čabo, Ján Ptačin
Technická spolupráce: Gábor Szücz, Matúš Kobolka
Kostým, masky: Andrea Pojezdálová
Světelný design: Jozef Čabo
Produkce: Martina Širáňová
Účinkují: Stanislava Vlčeková