Loading...

Čtyři dny | Four days

Lavagem

ALICE RIPOLL/ Cia. REC (Brazílie)

Taneční performance
  • Pondělí 10. 10. / 20:00, Divadlo Archa
Cena: 290 / 190 Kč

Lavagem oživuje po předcích zděděnou minulost plnou zápasů, ale také tajné radosti a hravost. Co je potřeba skutečně čistit? Domy a špínu v pokojích? Stopy, které jsme po sobě zanechali, nebo historická fakta? Pach našich tělních tekutin, který cítíme, jakmile se k sobě přiblížíme? Mýdlová pěna skrývá těla a poukazuje na neviditelnost; bublinky evokují svět snů, který je v ostrém kontrastu ke kritickému nedostatku sociální mobility ve skutečném světě. Slovo „lavagem“ znamená v brazilské portugalštině čistotu, úklid, hygienu, ale také pomyje. „Lavagem de dinheiro“ neboli praní peněz je výraz používaný k zastření nezákonného původu příjmů. „Lavagem cerebral“ znamená vymývání mozků. Naopak „alma lavada“ je očištěná duše.

V nejnovějším díle Alice Ripoll a Cia. REC Lavagem se skutečnost mísí s fantazií a vytváří apokalyptický sen. Performance zkoumá s pomocí kbelíků, vody a mýdla ambivalentní obrazy, přičemž bere v potaz akt úklidu a jeho scénický i historický vývoj a podrobuje ho kritickému pohledu. Rodí se tak mnoho poetických obrazů exodu, přechodu hranic, rituálu, znovuzrození a vzdoru. Divák může tento kus vnímat čistě vizuálně, nebo se nechá zasáhnout sociálními souvislostmi, zmapovanými osudy a příležitostmi k proměně.

Účinkující navazují blízký vztah s publikem, objevují nové možnosti kontaktu a prožívání s divákem v rámci sdíleného prostoru. Fyzická blízkost může vyvolat klaustrofobii a evokovat konkrétní či symbolickou stísněnost. Stejně tak může působit jako útulné lůno, v němž vnímáme vůně, strukturu pokožky a teplo vydávané těly.

Alice Ripoll se narodila v Riu de Janeiro. Nejprve studovala psychologii, ale jakmile ji začaly zajímat možnosti těla a výzkum pohybu, změnila kurz a pustila se do studia tance. Alice absolvovala školu Angely Vianny, která je významným centrem taneční a motorické rehabilitace, a začala pracovat jako choreografka. Režírovala řadu performancí a v několika také vystoupila. Pracuje také s herci a cirkusovými umělci. Momentálně se věnuje současnému tanci a městským tanečním stylům z Brazílie a pokouší se umožnit tanečníkům, aby své zážitky a vzpomínky, které zůstávají živé v jejich nitru, přetvořili v obrazy. Alice režíruje dvě umělecké skupiny: REC a SUAVE. Její představení se konají na různých místech či festivalech v Brazílii (např. Panorama Festival, Bienal SES de Dança, MIT) i v zahraničí, např. Kampnagel – Internationales Sommerfestival, Zurich Theater Spektakel, Noorderzo Performing Arts, Rencontres Chorégraphiques Internationales de Saine-Saint-Denis, HAU, Kunstenfestivaldesarts, Centre Pompidou či Wiener Festwochen.

 

Jazykově bezbariérové
Délka představení: 70 min.
Věková kategorie: 14+

 

Režie: Alice Ripoll
Původní idea: Alan Ferreira
Performeři: Alan Ferreira, Hiltinho Fantástico, Katiany Correia, Rômulo Galvão, Tony Hewerton, Tamires Costa
Kreace: Alan Ferreira, Hiltinho Fantástico, Katiany Correia, Rômulo Galvão, Tony Hewerton, Tuany Nascimento
Vedoucí produkce: Natasha Corbelino | Corbelino Cultural
Asistent produkce: Thais Peixoto
Umělecký asistent: Laura Samy
Fotografie: Renato Mangolin
Scénografie: Raquel Theo 
Rekvizity: Cleber de Oliveira
Kostýmní designer: Paula Ströher
Světelný designer: Tomas Ribas
Osvětlovač: Nadja Naira 
Tour manager: ART HAPPENS
Za podpory: Rafael Machado Fisioterapia

Koprodukce: Kunstenfetivaldesarts, PACT Zollverein, Kaserne Basel, Wiener Festwochen, Julidans, Festival de la Cité Lausanne, Passages Transfestival, Romaeuropa Festival and Teatro di Roma – Teatro Nazionale, Festival d’Automne à Paris.

Zvláštní poděkování: Alexandre Belfort, Sulamita Costa, Juliana França, André Oliveira, Walace Ferreira, Juliete Schultz, Mauricio Lima, Pedro Bento, Thamires Candida, Dilo Paulo, Diewry Patrick, Lenna Santos de Siqueira, Camila Rocha, Centro Coreográfico da Cidade do Rio de Janeiro, Arnoldo Pereira de Souza, Anita Tandeta, Camila Moura, Renato Linhares, Cecilia Ripoll, Andrea Capella, Casa de Mystérios a Novidades.