We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | Více | Accept

Čtyři dny | Four days

Muž, který zastřelil Muammara Kaddáfího

Superamas (Francie)

Dokumentární show, nebo živá žurnalistika?
  • Neděle 12. 9. / 19:30, Vzlet
    / Česká premiéra
Cena: 250 / 150 Kč

V inscenaci Muž, který zastřelil Muammara Kaddáfího zvou Superamas a Alexis Poulin diváky, aby se stali svědky a účastníky bezprecedentního rozhovoru, který obnažuje novinářskou profesi a zároveň některá z nejstřeženějších tajemství Francouzské republiky. Superamas nabízí mrazivý ponor do zákulisí současné geopolitiky. Politický novinář Alexis Poulin, komentátor mnoha francouzských i mezinárodních televizních stanic, je jedním ze zakladatelů zpravodajského webu Le Monde Moderne (Moderní svět). Pro toto internetové médium vedl dlouhodobé vyšetřování okolností a příčin smrti libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v říjnu 2011. Během této doby se setkal s výjimečným svědkem, jehož odhalení vrhla nové světlo na to, co by mohlo být jedním z největších státních skandálů počátku 21. století. Tento svědek téměř deset let pracoval pro DGSE, francouzskou zahraniční zpravodajskou službu. V letech 2007 až 2011 působil v Tripolisu a byl přímým svědkem událostí, které vedly Francii a NATO k vojenskému zásahu v Libyi během tzv. arabského jara.

Jedná se tedy o „premiéru“ v každém slova smyslu. Nikdy předtím svědek s takovou minulostí nesouhlasil s tím, že bude odpovídat na otázky – nejen novinářů, ale také diváků –, a to ve formátu, který se více podobá „živé žurnalistice“ než divadelnímu představení. Představení vzniklo v říjnu 2020 na festivalu Marseille Actoral a bylo uvedeno v letošním roce v rámci hlavního programu na festivalu v Avignonu. V rámci festivalu 4+4 dny v pohybu se jedná u první uvedení této inscenace v zahraničí.

 

Superamas vznikl v Paříži před více než dvaceti lety a rychle se etabloval jako mezinárodní kolektiv s pobočkami v Bruselu, Vídni a partnery po celé Evropě. V letech 2012 až 2015 byl Superamas spojen s Kunstencentrum Vooruit v Gentu, poté s Maison de la Culture v Amiens a po osm let byl podporován sítí projektů Advancing Performing Arts, financovaných Evropskou komisí. Kolektiv nyní sídlí v Hauts-de-France. Superamas tvoří čtyři umělci s neobvyklým zázemím a vzájemně se doplňujícími profily. Funguje kolektivním, „horizontálním“ způsobem. Jeho členové se rozhodli zůstat v anonymitě.

 

Anglicky – simultánně tlumočeno do češtiny
Délka představení: 80 min.

 

Scénář a režie: Superamas a Alexis Poulin
Supervize: Diederik Peeters
Scéna a zvuk: Superamas
Světelný design: Henri-Emmanuel Doublier
Kostýmy: Sofie Durnez and Superamas
Produkce: Superamas
Producent: Le Manège  Scène nationale – Maubeuge
Koproducent:  Théâtre Jacques Tati  Amiens

Za podpory: Montévidéo Marseille, La Chartreuse de Villeneuve lez Avignon – centre national des écritures du spectacle [National Centre for Writing for the Stage], Szene Salzburg, Tanzfabrik Berlin, L’Institut Français, the APAP network – co-funded by the Creative Europe programme of the Euro­pean Union.

Superamas jsou podporovány: DRAC Hauts-de-France, the Hauts-de-France Region and the Department of Somme and Amiens-Métropole