We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | Více | Accept

Čtyři dny | Four days

Trajal Harrell (USA)

Judson Church is Ringing in Harlem (Made-to-Measure)/Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church

Dance Performance
  • Pátek 11. 10. / 20:00, Ponec – divadlo pro tanec
Cena: 290 / 190 Kč

Na začátku šedesátých let se v New Yorku začaly současně, a přitom nezávisle na sobě vyvíjet dvě taneční tradice, dva taneční styly. V Greenwich Village skupina umělců soustředěných kolem skladatele Roberta Dunna zkoumala v odsvěceném kostele Judson Church principy každodenního pohybu – analyzovali chůzi, sed na židli, pohyb se smetákem apod. Reagovali tím na spektakulárnost, narativnost, expresivitu moderního tance (modern dance) a hledali současnější výraz. Jejich experimentální tvorba vstoupila do dějin jako taneční postmoderna. V Harlemu, na druhém konci Manhattanu, se zatím v klubech a tančírnách začal objevovat tanec inspirovaný chůzí modelek a postoji při modelingovém focení, pro který se později vžilo označení vouging. Jeho hvězdami byli Afroameričané a Jihoameričané z queer a LGBT komunity. Projekt Trajala Harrella podnítila hypotetická otázka, co by se stalo, kdyby se tyto tak vzdálené taneční světy prolnuly.

Využitím kontrastů dvou estetik a formálního rámce afroamerických bohoslužeb Harrell vytváří překvapivě současný zážitek v kontinuu a duchu raného amerického tance. Je to návrat vysokého dramatu a emocí. Celovečerní dílo pro tři tanečníky spojuje formalismus a minimalismus postmoderního tance s extravagancí a performativností vougingu.

Trajal Harrell je americký tanečník a choreograf, absolvoval mj. Martha Graham School of Contemporary Dance, ale taky Yaleovu univerzitu. Pozornost odborné veřejnosti získal choreografií Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church, která vznikla v rámci Danspace Project k 50. výroční založení Judson Church Dance Theatre. Od roku 2013 se věnuje výzkumu vztahu modern dance a japonského tance butó, jehož výsledky se otiskly v choreografii Dancer of the Year, Dancer of the Year Shop (2019).

English – friendly
Délka představení: 70 min

fb.com/event

 

https://betatrajal.org