Loading...

Čtyři dny | Four days

Sorour Darabi (Írán / Francie)

Savušun

Dance Performance
  • Sobota 12. 10. / 18:00, Centrum současného umění DOX
Cena: 290 / 190 Kč
(Speciální vstupné: Sorour Darabi: Savušun (DOX) + Ntando Cele: Black Off (Archa) 12. 10. 2019 380/250 Kč)

V lednu si šíité připomínají legendu o šlechetném perském princi Šávašovi, který dobrovolně podstoupil mučení a prošel plameny, aby tak podal důkaz o vlastní nevině a očistil svou pověst od zlé pomluvy. Na ulicích, náměstích či ve svatyních se na jeho počest scházejí lidé, aby společně prožili smutek a žal, gesticky znázornili bolest, strach – a také aby dali průchod emocím volajícím po odplatě a násilí. Šavašun znamená doslova „oplakávání Šávaše“ a íránský umělec Sorour Darabi z této historicko-mytologické látky rozvinul ódu na zranitelnost.

S taktem a respektem k náboženskému cítění, ale i s určitou dávku humoru proniká k intimním vrstvám příběhu a objevuje jeho protikladné aspekty. Osciluje mezi reálnou a symbolickou ztrátou, mezi komfortem a diskomfortem, mezi něhou a krutostí, toxickou maskulinitou a zranitelností vlastní identity. Hlavním nástrojem pro všechny tyto relativismy a nejednoznačnosti je nebinární tělesný status umělce. Skrze něj a tělesnou hru subverzivně a symbolicky rozpouští, rozmazává, křehkost (historických) faktů – včetně prefabrikovaných (genderových) kategorií.

Sorour Darabi je íránský umělec/umělkyně žijící a tvořící v Paříži. V Íránu byl/a  součástí podzemní organizace ICCD (Invisible Centre of Contemporary Dance), která organizovala v Teheránu festival současného tance Untimely. Během studií v Národním choreografickém centru v Montpellieru stvořil/a Darabi sólo Subject to Change, inscenaci, která zpochybňuje vliv času a prostředí na transformaci jedince. V roce 2016 pak vytvořil/a v rámci festivalu Montpellier Dance sólo Farci.e zabývající se jazykem, genderovou identitou a sexualitou. Zatím poslední projekt Šavašun je ódou na soucit, zranitelnost a také na ty, kdo soucítí. Je inspirován šíitským smutečním ceremoniálem, který probíhá během svátků připadajících na první měsíc islámského kalendáře, Muharram, a zabývá se otázkami emocí – smutku, strachu a utrpení.

 

Jazykově bezbariérové
Délka představení: 60 min.

fb.com/event

 

Koncept, choreografie, účinkuje: Sorour Darabi
Světelný design: Jen-Marc Segalen & Nick Fouassier
Dramaturgie: Pauline Le Boulba
Outside Eyes: Celine Cartillier & mathieu Bouvier
Zvukový design: Clémenz Bernerd
Administrace: Clarlote Giteau
Touring: Sandrine Barrasso
Koprodukce: Montpellier Danse 2018

Za podpory: Francouzský institut v Praze

Česká premiéra vznikla v koprodukci mezi festivalem 4+4 dny v pohybu a Centrem současného umění DOX

https://www.festwochen.at/en/programme/programme/detail/savusun/