Loading...

Čtyři dny | Four days

Niv Sheinfeld & Oren Laor (Izrael)

The Third Dance

Dance performance
  • Úterý 8. 10. / 20:00, Ponec – divadlo pro tanec
Cena: 290 / 190 Kč

Umělecká i partnerská dvojice Niv Sheinfeld a Oren Laor se vracejí do Prahy s krajně osobními tématy. Jak jsme si mohli přečíst v jedné z dosud publikovaných kritik, jejich „Třetí tanec je ochoten riskovat všechno“. Patnáct let společné tvorby a života je přivedlo k reflexi lásky, smrtelnosti a osobní potřeby uznání. Romantická taneční gesta, patos Mahlerovy hudby, koš květin – různá klišé navazují na společnou uměleckou minulost, na „show“, která je spojuje. V maximálně otevřeném prostoru a v těsné blízkosti publika jsou to však jejich zralá těla, co soucitným gestem odhaluje celou osobní historii, stejně jako pravdu o čase a lásce.

The Third Dance je inspirován stejnojmennou choreografií, kterou vytvořila významná dvojice izraelských choreografů Liat Dror a Nir Ben Gal v roce 1990. Je to už druhý autorský remake, kterou Niv a Oren podrobují umělecké kontemplaci (předtím zpracovali choreografii Two-Room Apartment z roku 1987). Choreografická dvojice Liat Dror & Nir Ben Gal totiž před třiceti lety svou tvorbou nastavila určité rysy, které izraelský tanec charakterizují dodnes. Niv s Orenem tyto rysy zkoumají ze svého, současného úhlu pohledu.

Niv Sheinfeld a Oren Laor spolupracují od roku 2004 a patří k nejvýznamnějším představitelům izraelského tance. Niv Sheinfeld je původně tanečník, pět let například působil v souboru Liat Dror & Nir Ben Gal Company. Poté se věnoval nezávislým projektům a jako choreograf spolupracuje i s dalšími soubory. Oren Laor zase studoval divadlo v Tel Avivu a spolupracoval s předními izraelskými režiséry. Jejich tvorba je tak průnikem tance a divadla, reflektuje osobní zkušenosti a motivace stejně jako společenská a politická témata. Jejich taneční jazyk je mostem mezi tradičnějším pojetím pohybu a svěžími formami výrazu, bere si inspiraci z „vysokého“ umění stejně jako z pop kultury.

 

English – friendly
Délka představení: 60 min.

fb.com/event

(Po představení, cca 21:00 – Dvě deci o TAnci – neformální debata po představení  s umělci a diváky v divadelním baru o viděné inscenaci a reflexi současného tance. Moderuje šéfredaktor Tanečních aktualit Josef Bartoš)

 

Choreografie, účinkují: Niv Sheinfeld and Oren Laor
Inspirováno: The Third Dance by Liat Dror and Nir Ben Gal (1990) 
Poradce: Yael Venezia, Melanie Berson
Konzultant: Keren Levi
Světelný design: Rotem Elroy
Foto: Efrat Mazor 
Hudba: Gustav Mahler, Elton John, Steve Harley, Alphaville

Koproducent: Theater im Pumpenhaus (Munster, Germany), and CCNR (Rillieux la Pape, France)

 

http://www.nivoren.com