Loading...

Čtyři dny | Four days

Neurčité principy Adama Gebriana a Jaroslava Zimy

Procházka po okolí Desfourského paláce

  • Sobota 13. 10. / 16:00, Desfourský palác

Co je to architektura? Jak zklidnit magistrálu? Potřebujeme město zastavovat? Jak projektovat veřejná prostranství? Co bude s okolím Masarykova nádraží? Které stavby nebourat? Co s industriálními objekty? Které části města potřebujeme oživit? A na co byste se zeptali vy? Projděte se s Adamem a Jaroslavem v okolí Florence a zeptejte se jich, na co chcete.

 

Adam Gebrian je fanoušek architektury. Vystudoval s vyznamenáním Fakultu architektury v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles (2008). Studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3. Podílí se na organizaci PechaKucha Nights v Praze. Vystavoval svůj projekt pro Dubaj na 11. bienále v Benátkách (2008). Od roku 2009 působí jako moderátor vlastního pořadu Bourání na Radiu Wave. V letech 2009–2012 působil na Fakultě umění a architektury TU v Liberci, od roku 2013 vyučuje na Prague Institute spadající pod North Carolina State University. Podílel se na přípravě neúspěšné kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 či na vzniku první soukromé školy architektury v Česku – ARCHIP.
Od roku 2012 vytváří pořad Gebrian versus, v němž komentuje stavby u nás i v zahraničí, které stojí za pozornost.

Jaroslav Zima je architekt, urbanista a spoluzakladatel ateliéru D3A, jenž patří k renomovaným českým architektonickým studiím: např. regenerace Smíchova (1991), generel Vltavy (1994), areál bývalého Pivovaru Světovar v Plzni (2011, 2012) a trasa metra D – Nádraží Krč (2011) ad. Jaroslav Zima se specializuje na veřejný prostor a jeho souvislosti a v roce 2015 mu vyšla kniha s názvem Trochu jiná Praha zaměřená na metodologii zadávání územních plánů. Součástí publikace jsou případové studie věnované severojižní magistrále, Smíchovu a Radlické radiále nebo Ruzyni.