Loading...

Čtyři dny | Four days

Jan Mocek (Česká republika)

Fatherland

česká premiéra
  • Úterý 9. 10. / 18:30, Divadlo Archa
Cena: 290 / 190 Kč

Vizuální performance Fatherland  kombinuje prvky durational performance art, dokumentu a videa. Režisér Jan Mocek v ní vychází z intimní a mnohoznačné situace: na jevišti se potká se svým o 34 let starším otcem Janem Mockem. Stejné jméno i nápadná tělesná podobnost mužů je pro ně pak impulsem ke hře s identitou, v níž se přítomnost otce mění v budoucnost syna. Kým budu v roce 2052? Jak se promění moje tělo a myšlení? Do jaké míry je možné odchýlit se od zděděných vzorců chování a tradičních životních scénářů? Fatherland je pozvánkou ke kolektivní meditaci o čase, vztahu k zemi, ze které pocházíme a o různých variantách vlastní budoucnosti.  

Vedle osobní, dokumentární roviny, ve které obě verze Jana Mocka sdílejí v opakujících se slovních variacích autobiografické detaily a mikropříběhy, obsahuje performace i politickou dimenzi. V mužském rodě zkoumá téma maskulinity na pozadí rozpadu a znovunalézaní naší individuální a kolektivní identity. Svým způsobem je tak výpovědí o  dnešním Česku na křižovatce minulosti, současnosti a budoucnosti. 

 

Projekty Jana Mocka se pohybují na hranici divadla a vizuálního umění. Ve svých performancích otevírá současná témata v jejich složitosti a nejednoznačnosti a zároveň nabízí divákům atmosférický a silně senzuální zážitek. Poprvé se výrazně zapsal náročnou, pro mnohé extrémní fyzickou performancí Tanz im Quadrat (2010), za kterou na festivalu …příští vlna/next wave… získal ocenění Projekt roku. Urbánní sound-artová performance Zářicí město (2015), zkoumající fenomén postsocialistických panelových sídlišť, se objevila jak na tuzemských, tak na zahraničních festivalech (např. Fast Forward Dresden). Jeho nejnovější dark-ambientní projekt Shadow Meadow (2017), objevuje světlo, zvuk a prostor jako hlavní aktéry divadelní inscenace.  Své projekty uvádí v rámci vlastní produkční platformy SixHouses. 

Jan Mocek – narodil se 7. 10. 1952 v Chrudimi. Studoval v Praze na VŠZ, UK, ČVUT přírodní obory. 
Je otcem dvou dětí (Jan – divadlo, Hana – balet). Přes 40 let se profesionálně zabývá ochranou přírody. Je amatérským speleologem a vícenásobným pokořitelem Vasova běhu i dalších maratonů na sněhu, vášnivým rybářem a svobodomyslným samorostem.

 

Koncept, režie: Jan Mocek
Hrají: Jan Mocek, Jan Mocek
Umělecká spolupráce: Irina Andreeva, Sodja Lotker, Anna Benháková
Světla: David Prokopič, Ondřej Kyncl
Zvuk: Matouš Hekela
Technická spolupráce: Milan Kyproň
Produkce: SixHouses, Táňa Švehlová
Koprodukce: 4+4 dny v pohybu, Divadlo ArchaProjekt vznikl za podpory IN SITU, evropské sítě podporující vznik uměleckých děl ve veřejném prostoru.

Performance je realizována v Divadle Archa v rámci programu uměleckých rezidencí Archa.lab.

Za finanční podpory Magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstva kultury České Republiky, IN SITU, Státního fondu kultury ČR a Nadace život umělce

 

fb.com/events