Loading...

Čtyři dny | Four days

Deborah Pearson (Velká Británie)

History History History

  • Pátek 12. 10. / 20:30, Ponec – divadlo pro tanec

Dokumentární divadlo pro milovníky filmů a pro každého, kdo se díval na obrázky svých předků příliš dlouho.

23. října 1956 přerostla poklidná studentská demonstrace v Budapešti ve spontánní celonárodní povstání proti komunistické vládě a hegemonii Sovětského svazu. Během střetů se sovětskými vojsky zahynuly desetitisíce lidí, stovky byly mučeny a popraveny. Následovala jedna z největších uprchlických krizí dvacátého století: z Maďarska odešlo až 300 tisíc obyvatel – včetně dědečka autorky inscenace.

Dědeček byl herec, který shodou okolností účinkoval v komedii o maďarském fotbalu, kde ztvárnil postavu národní fotbalové hvězdy Ference Puskáse. Premiéra filmu měla proběhnout v kině Korvín právě v den, kdy povstání vypuklo. Kino se ovšem stalo jedním z center povstalců…

Deborah Pearson fotbalovou komedii promítne po více než šedesáti letech, a to spolu se vzpomínkami scenáristy v exilu a lidmi, kteří se na filmu podíleli. Coby průvodkyně rodinnou historií, v níž hrají události v Maďarsku významnou roli, připojuje svoji perspektivu doplněnou o rodinné památky, útržky domácích rozhovorů a fotografie. Vzniká jiskřivá osobitá koláž velkých a malých dějin, která kombinuje úsměvné a bolestné a je nenásilným zamyšlením nad imigrací, útlakem a našimi osobními vazbami na historii.

 

Deborah Pearson je kanadskobritská spisovatelka, dramatička, performerka a autorka uměleckých projektů. Její dílo se objevilo v patnácti zemích čtyř kontinentů a bylo přeloženo do pěti jazyků. Nedávno publikovala divadelní hru The Future Show. Je spoluzakladatelkou britského uměleckého seskupení Forest Fringe. Deborah Pearson získala ceny jak za sólová představení, tak za svou práci s Forest Fringe, a to včetně tří Herald Angels, Scotsman Fringe First, Peter Brooke Empty Space Award a Total Theatre Award for Significant Contribution.

Spolupracuje s kanadským Volcano Theatre a britským Somerset House Studios.

 

Anglicky s českými titulky.
Délka představení: 90 min.

fb.com/events