Loading...

Čtyři dny | Four days

Benny Claessens (Belgie)

Hello useless – for W and friends

  • Úterý 9. 10. / 20:00, Ponec – divadlo pro tanec
Cena: 290 / 190 Kč

Sólové představení, které přinese úlevu všem, kdo se potřebují zastavit, nadechnout a dostat čas a s ním i svůj život mimo veřejnou kontrolu. Claessens se ve svém neodolatelném osobním portrétu obloukem vyhýbá povinným položkám, jako jsou představy o správném postupu, znalosti, plnění očekávání, maximální výkon, struktura, smysl věcí apod.

Vtipně relativizuje hodnoty nastavené „bílým heterosexuálním konsenzem“ a na jejich místo rozkošnicky pokládá zbytečnosti – například umění, radost, úžas, sdílení. Dává si přitom načas. Je upřímný, důvěrný, živý a nadšený. Vytrhává věci z kontextu, jednoduše je prezentuje a navrhuje jiná řešení, jak vnímat situace a problémy. Žít se dá i bez kritizování, odsuzování nebo proklamací. Benny vrací divákům jejich čas, čas pozorovat, přemýšlet, cítit, zastavit se. Být jen tak – sami se sebou. Je to příjemné.

Benny Claessens posledních pár let v Münchner Kammerspiele spolupracoval s významným režisérem Johanem Simonsem, kterého následoval také do belgického NTGent. Mezitím vytvořil sólové představení v belgickém souboru CAMPO.

 

Benny Claessens (1981) je herec a performer. V roce 2003 studoval v legendárním Studiu Herman Teirlinck v Antverpách a poté byl do roku 2006 v angažmá antverpského divadla Toneelhuis, kde spolupracoval s režiséry Lukem Percevalem, Tomem Jansenem and Jossem De Pauwem. S režisérkou Sarah Moeremans a hercem Louisem van der Waalem vytvořil projekt Jachtkamp. Režíroval též svůj vlastní text Gollygosh no! For a second there I thought I was involved / Ježkovy oči, ne! Chvilku jsem si myslel, že se mě to týká!.

Od roku 2006 do roku 2010 pracoval jako nezávislý umělec v projektech divadla CAMPO (Gent), Kaaitheater (Brusel), les ballets C de la B (Gent), Ultima Vez (Brusel), Dood Paard (Amsterdam) a Schaubühne am Lehniner Platz (Berlín). Za roli v inscenaci Ritter, Dene, Voss divadla Dood Paard obdržel cenu Arlecchino Theatre Prize 2009 v Amsterdamu. Od roku 2010 do roku 2015 byl členem Münchner Kammerspiele, kde pracoval s režiséry Johanem Simonsem, Alvisem Hermanisem a Reném Polleschem. Hostoval v Deutsches Schauspielhaus Hamburg. Za svůj výkon ve filmu producentky Julie Kreuzer Bumpy night obdržel lobende Erwähnung na filmovém festivalu v Münsteru.

V roce 2013 vytvořil s Ristem Kübarem projekt Spectacular lightshows of which u don’t see the effect / Velkolepé světelné show, u kterých nevidíte výsledek. V roce 2015 pak s Janem Decortem představení Much dance.

Od roku 2015 je členem souboru NTGent. Účinkuje v Accattone (ve spolupráci s Ruhrtriennale) a De kersentuin (obojí režie Johan Simons), hostuje u Reného Pollesche ve Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz v Berlíně.

 

Jazykově bezbariérové.
Délka představení: 90 min.

fb.com/events