Loading...

Čtyři dny | Four days

VerTeDance, Petra Tejnorová a kol. (Česká republika)

NOTHING SAD

Tanec
Cena: 160 / 110 Kč

Světová premiéra

Johannes Kepler je znám coby astronom – pozoroval, počítal a vysvětloval pohyb nebeských těles. Během svého pražského pobytu však napsal také pojednání o sněhové vločce. O šestiúhelné sněhové vločce – poutavé čtení o „ničem“ – tato esej z roku 1611 byla novoročním darem Keplerovu mecenáši Janu Matoušovi Wackerovi. Jedním z témat bylo také nic. Jak darovat něco co je nic? Co všechno je nicotné, bezcenné? Částečka prachu, jiskra, dým? Astronom Kepler jde přes Karlův most a v ten moment na něj dopadne sněhová vločka. Kepler zkoumá vločky pouhým zrakem. Zjistí, že každá vločka má šesterečnou symetrii, přičemž ani jedna není totožná s druhou, vznikly z kapky vody a najednou jsou pryč. „Co je to za sílu, která věcem dává jejich tvar? A proč zrovna takový tvar? Jaká hříčka přírody, dokonalá šestiúhelná symetrie s paprsky, přesto jen dočasná, tající okamžitě po svém zrodu. Krása, která se objeví, aby se vzápětí rozplynula. Byla tady vůbec?“ Představení se inspiruje Keplerovou esejí, fyzičností, architekturou a symetrií, stejně jako vločkami, hrou, estetikou i hledáním smysluplnosti. Fyzikální zákony a chemie určují náš svět, stejně jako nás utváří naše minulost a paměť. Energie rozvíří vlnové délky jak tance, tak představivosti. Pohyb, tělo, tanec vnímáme v daném okamžiku – je tu a najednou není, zmizí navždy pryč. Existoval vůbec? Tři těla v prostoru, jejich náhlé uspořádání, neustálá změna hmoty a tvarů jako spouštěč vzpomínek, emocí a obrazů. Kolik života můžeme vtlačit do jediného zamrzlého okamžiku?

 

Petra Tejnorová vytvořila několik úspěšných inscenací již během studia DAMU. V roce 2008 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent.   Dlouhodobě se věnuje dokumentárnímu divadlu, fyzickému a autorskému divadlu, divadelním sondám do různých společenských a sociálních vrstev. V posledních projektech (NEVINA, NICK) se zaměřila na žánr live cinema, spojení divadla a filmu. Jako autorka a režisérka spolupracovala s významnými divadlami v Čechách, např. Dejvické divadlo, HaDivadlo, Divadlo Archa, Divadlo Ponec, Studio Alta Autorské inscenace Petry Tejnorové získaly ocenění nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Natočila dva krátké filmy (Kniha o plánu – vítězný snímek kategorie VLNY – Ostrava Picture 2013. Mezinárodního kameramanský filmový festival Kamera Oko 2013 – cena za nejlepší kameru). Její poslední dokumentární film „ Haló, je tam někdo?“ vznikl společně s choreografkou Terezou Ondrovou a měl premiéru v rámci Tance Praha 2017. Působí taktéž jako pedagog KALD DAMU.

Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Za více jak 12 let existence vytvořili VerTeDance téměř 20 projektů a spolupracovali s mnohými osobnostmi české i zahraniční taneční scény. Soubor je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné ceny pro Tanečnici roku (2010), ceny za Nejlepší světelný design (2012, 2014) či Ceny divadelních novin (2012, 2014).

VerTeDance je jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku (Tichomluva, 2005; Kolik váží touha?, 2012; Korekce, 2014) a významné zahraniční ceny (BE Audience Award 2015, Mess Festival Award 2015 a Herald Angel Award 2015). 

 

Délka představení: 60 min.

www.vertedance.org

 

Režie: Petra Tejnorová
Tanec: Tereza Ondrová, Nathan Jardin, Matthew Rogers
Dramaturgie: Maja Hriešik
Hudba: Stanislav Abrahám
Scéna: Adriana Černá
Světelný design: Katarína Ďuricová
Video-technická spolupráce: Dominik Žižka
Producent: VerTeDance, danceWATCH / Karolína Hejnová
Koprodukce: ALT@RT, Čtyři dny
Za podpory: MHMP, MKČR, METROSTAV, ALT@RT, Čtyři dny