Loading...

Čtyři dny | Four days

Philippe Saire (Švýcarsko)

Vacuum (Vakuum)

Tanec
7. 10. Sobota 19:00 Alfred ve dvoře Online prodej vstupenek
8. 10. Neděle 19:00 Alfred ve dvoře Online prodej vstupenek

Už více než třicet let je choreograf Philippe Saire díky svému experimentálnímu přístupu k tanci pokládán za jednoho z nejvýznamnějších představitelů současného tanečního divadla ve Švýcarsku. Své postavení potvrzuje i svou poslední choreografií Vakuum, kterou vytvořil v roce 2016 ve spolupráci s pařížským divadlem Théâtre National de Chaillot a ženevským festivalem La Bâtie.

V představení Vakuum využívá Saire dvě neonové trubice. Mezi nimi se proplétají těla tanečníků, která se střídavě objevují a mizí v prostorech černých děr a oslňujícího světla. Choreograf tak navozuje optickou iluzi, jež působí vysoce výtvarným a lyrickým dojmem, a zároveň si pohrává i s divákovou percepcí. Těla tanečníků vytvářejí nejrůznější fantastické obrazy, které odkazují ke kapitolám z dějin umění, od renesanční malby až po rozvoj fotografie.

Vakuum je třetí částí projektu Dispositifs, série představení, v nichž Saire záměrně a důmyslně propojuje tanec a výtvarné umění. V první části triptychu s názvem Black Out (2011) kreslily pohyby tanečníků do jakési černé hmoty pokrývající jeviště nejrůznější obrysy a tvary, jejichž vznik mohli diváci sledovat seshora. V druhé části s názvem NEONS Never Ever, Oh! Noisy Shadows (2014) se zase pár tanečníků pohyboval mezi světly a stíny,.. Nejdále se pak tímto směrem ubírá právě poslední část triptychu, Vakuum.

Choreografův cílený mezioborový přesah z tance do výtvarného umění provází též jeho úsilí vyvést současný tanec i mimo jemu tradičně vymezené místo, tj. mimo divadelní jeviště. Saire proto svá díla pravidelně inscenuje v uměleckých galeriích, zahradách, na nejrůznějších městských prostranstvích a v řadě dalších netypických míst.

Soubor Philippe Saire Compagnie má od roku 1995 svou domovskou scénu v Théâtre Sévelin 36 v Lausanne. Od svého založení roce 1986 odehrál přes 1000 představení ve 200 městech Evropy, Afriky, Asie, Středního Východu a Ameriky.  Philippe Saire za tu dobu vytvořil na 30 vlastních choreografií, ale i dalších projektů a krátkých filmů, díky nimž si soubor vysloužil mezinárodní uznání.

Philippe Saire se narodil v roce 1957 v Alžírsku. Když mu bylo pět let, přestěhovala se jeho rodina do Lausanne. Současný tanec studoval později právě tady a krátce i v Paříži. V roce 1986 založil v Lausanne soubor, pro nějž vytváří své vlastní choreografie. Svým experimentátorským přístupem aktivně přispívá k progresivnímu směřování současného tance ve Švýcarsku. Je držitelem řady mezinárodních ocenění za umělecký přínos a za současnou choreografii (např. Grand Prix Nadace Vaudoise 1998, cena za choreografii Étude sur la Légèreté v rámci 6. mezinárodního choreografického setkání 1998, ocenění v rámci festivalu ProTanz Zurich 2004). Philippe Saire též vyučuje současný tanec v divadelní škole Manufacture.

 

Délka představení: 30 min.
Jazykově bezbariérové

/Festivalový BUS: 19:40 Divadlo Alfred ve dvoře směr Divadlo Archa/

 

www.philippesaire.ch

 

Choreograf, režisér: Philippe Saire
Choreografie: Philippe Chosson & Gyula Cserepes
Scénografie: Léo Piccirelli
Zvukový design: Stéphane Vecchione
Vedoucí techniky: Vincent Scalbert
Stavba: Antoine Friderici
Konstrukce: Cédric Berthoud
Fotograf: Philippe Weissbrodt

Hudba: What Power Art Thou, from Henry Purcell’s King Arthur, by Fink & the Concertgebouw Orchestra.

Koprodukce: Théâtre National de Chaillot (Paris), La Bâtie-Festival de Genève

Podpořili: Ville de Lausanne, Canton de Vaud, Pro Helvetia – Swiss Arts Council, Loterie Romande, Fondation de Famille Sandoz, Corodis, Le Romandie Rock Club, la Ménagerie de Verre dans le cadre du Studiolab. Cie Philippe Saire is in permanent residency at Théâtre Sévelin 36, Lausanne.

Ve spolupráci: Čtyři dny a Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře