Loading...

Čtyři dny | Four days

Nástio Mosquito (Angola)

Respectable Thief (Vážený zloděj)

Multimediální představení
  • Pátek 6. 10. / 20:00, Divadlo Archa
Cena: 290 / 190 Kč

V loňském roce představil Nástio Mosquito (1981) svůj doposud poslední multimediální projekt s názvem Vážený zloděj. Tento mladý umělec angolského původu, žijící trvale v belgickém Gentu, ve své umělecké tvorbě vynalézavým způsobem propojuje performanci, hudbu, video, instalaci, zvuk a poezii. V jeho pracích zaznívá velmi kritický postoj k tak závažným tématům dnešní doby, jako jsou identita, víra, koncept národa či dědictví kolonialismu. Mosquito se zaměřuje především na zažité stereotypy, jež dnes dominují západní kultuře.

V představení Vážený zloděj se Mosquito soustředí na fenomén apropriace. Zajímají jej nejrůznější projevy a následky možných způsobů přivlastňování, a to nejen z pohledu jednotlivce, ale i celých kultur. V procesu apropriace jde dle autorových slov o to „zmocnit se toho, co nám může nějakým způsobem posloužit“ – ať již k budování vlastní identity, k udržování vztahů či k získávání moci. V souvislosti s apropriací se Mosquito zabývá též fluidní povahou jazyka, neboť si dobře uvědomuje, že jazyk používáme na jedné straně jako prostředek individuálního vyjadřování, na straně druhé i jako nástroj získávání a upevňování moci. Jednotlivé složky, tedy hudbu, poezii, video a texty, se mu v něm daří propojovat mnohem propracovanějším způsobem. V ambiciózním aranžmá se prolíná podmanivá zvuková a vizuální složka a je jen na divákovi, aby si vybral, co je pro něj v danou chvíli důležité sledovat. Vyvážené balancování na pomezí výpravného, intimního a banálního provokuje a hypnoticky plynoucí energie představení je působivou oslavou síly jazyka, jakož i možnosti otevřeně artikulovat kritické postoje.

Nástio Mosquito  – již přede dvěma lety psal o Nástiu Mosquitovi britský list The Guardian jako o „budoucí hvězdě světa umění“. V loňském roce získal Mosquito v Kyjevě ocenění International Future Generation Art Prize pro umělce do 35 let. Mosquito je původem z Angoly, trvale však žije v belgickém Gentu. Vytváří multimediální projekty, v nichž účinným způsobem propojuje performační, hudební a textovou složku s výtvarnými instalacemi, filmem i digitálním uměním. Svou tvorbu doposud prezentoval například ve Spojených státech (New York), Velké Británii (Londýn – Tate Gallery, Cardiff, Birmingham) či Itálii (Milán, Benátské bienále).

 

Jazykově bezbariérové
Délka představení: 50 min.

 

http://nastiomosquito.com/

 

Autor konceptu: Nástio Mosquito
Tvůrci:  Nástio Mosquito & Vic Pereiró
Producent:  Godelieve Mosquito for ZZZZZ Creative Projects
Hudba: Nástio Mosquito & DZZZZ Band, RE-THIEVED BY: Seiji
Video: Vic Pereiró

Ve spolupráci:  The Museum of Modern Art in conjunction with Projects 104: Nástio Mosquito, Respectable Thief, organized by Cara Manes, Assistant Curator, Department of Painting and Sculpture, MoMA.

Koproducent: KW Institute for Contemporary Art – Berliner Festspiele / Foreign Affairs,. Corpus Bulegoa z/b (Bilbao), Contemporary Art Centre (Vilnius), If I Can’t Dance, I Don’t Want To Be Part Of Your Revolution (Amsterdam), KW Institute for Contemporary Art (Berlin), Playground (STUK Kunstencentrum & M-Museum, Leuven), Tate Modern (London),  Vooruit Art Centre (Gent). Corpus je financován z programu Creative Europe Programme of the European Union www.corpus-network.org

Za podpory: Pinchuk Art Centre (Kiev); Espaço Espelho d’Água (Lisbon).