Loading...

Čtyři dny | Four days

Janek Rous

Horizont událostí

Autorský dokumentární film
  • Denně / 19:00, Kasárna Karlín
Cena: 50 Kč (v rámci vstupného na výstavu)

Projekt Horizont událostí autorky Kamily Ženaté je na české výtvarné scéně zcela ojedinělý, a to jak svým zaměřením, tak délkou trvání – jeho realizace trvala tři roky. V září 2014 začala pracovat v ateliéru Kamily Ženaté skupina sedmi žen, jež přijaly její nabídku a rozhodly se podstoupit skupinovou sebepoznávací zkušenost, během které popisovaly své dětství, znovuprožívaly a mapovaly systémy, v nichž byly vychovány, sdílely své příběhy, vyprávěly sny, přibližovaly se k sobě navzájem, či od sebe naopak utíkaly… Dvě předchozí instalace z tohoto procesu se odehrály v Karlin Studios (2015) a Venuši ve Švehlovce (2016).

K třetí části Horizontu událostí do galerie DOX (2017) přizvala Kamila Ženatá i další umělce, mimo jiné i Janka Rouse, kterého požádala, aby vytvořil autorský dokumentární film o celém, již ukončeném procesu. Janek Rous natočil výpovědi žen, jejichž útržky posléze podkreslil virtuální realitou opuštěných prostředí počítačových on-line her. Povaha těchto výpovědí je velmi osobní a otevřená. V kontrastu s tím zde virtuální prostředí působí svou anonymitou téměř nereálně až snově. Rousův autorský dokument je zpracován tak, že v něm nelze rozlišit, zda se jedná o skutečnou výpověď či o přepis snu – tyto dvě polohy jsou zde vzájemně zaměnitelné. Tento způsob vyprávění nabízí možnost zkoumání reality i z pozice nevědomí, tedy dějů, které nelze racionálně uchopit. Možná právě proto se zdá to nejméně uvěřitelné až strašidelně skutečné.

Dokumentární film Janka Rouse je osobitým záznamem experimentu, jehož posláním bylo, jak napsal kurátor výstavy Milan Ohnisko „vydat zprávu o vnitřních dějích, které vytvářejí psychickou realitu člověka v podmínkách globalizovaného konzumerismu“ (M. Ohnisko, kurátor výstavy Horizont událostí).

 

Režie, kamera, zvuk, střih: Janek Rous
Kamera, zvuk: Viktor Takáč
Hudba: Natálie Hošková
Hlas: Jakub Gottwald
Námět: Kamila Ženatá
2017

Délka: 42:31 min.