Loading...

Čtyři dny | Four days

Divadlo Vosto5

Společenstvo vlastníků

Divadlo
7. 10. Sobota
/ premiéra (vyprodáno)
17:30 Kasárna Karlín
8. 10. Neděle
/ vyprodáno
16:30 Kasárna Karlín Online prodej vstupenek
9. 10. Pondělí
/ vyprodáno
17:30 Kasárna Karlín Online prodej vstupenek
9. 10. Pondělí
/ (změna času) vyprodáno
21:30 Kasárna Karlín Online prodej vstupenek
Cena: 150 Kč
„Jsme přece dospělý lidi!“
„Ale já nesouhlasím!“  
„Ne je moje právo!“
„Ne a ne a ne a ne!“

 

Doprovodná video instalace otevřena vždy 1 hodinu před začátkem představení. Na schůzi se dostavte minimálně 30 min. před začátkem. 

 Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Dramatický formát postavený na půdorysu klasické schůze společenství vlastníků bytových jednotek.

 

Inscenace je postavena na půdorysu běžné schůze SVJ, tedy společenství vlastníků bytových jednotek, jakých ročně probíhají tisíce. Všichni účastníci jsou vlastníky bytových jednotek, což jim dává právo rozhodovat o společných prostorách s důrazem a jistotou svého majetku. Oněch několik metrů čtverečných v osobním vlastním jim tedy poskytuje jednoduchou veličinu – moc. Moc, kterou jinak nemohou prokázat a nechat naplno projevit nikde jinde, než právě zde – na schůzi SVJ.

SVJ má svůj volený orgán – výbor SVJ, jehož úkolem je spravovat společný dům „s péčí řádného hospodáře,“ jak definuje zákon. Tuto formuli si ovšem každý vykládá po svém. Nutnost žít pod jednou střechou v jednom domě vyžaduje uspořádat jednou za čas schůzi SVJ, kde se musí probrat všechny body týkající se nutných oprav a dalších záležitostí ve společných prostorách domu, aby dům svým nájemníkům jednak nespadl na hlavu, ale aby se v něm všem i lépe žilo.

Tato hodina a půl strávená v jedné místnosti se pro nás stává modelovou situací, laboratorním pokusem, zkoumajícím chování „běžných“ lidí v „běžných“ podmínkách. Sousedské vztahy tvořené nutností sdílet jeden dům pro společné žití se postupně obnažují a pod krustou civilizačního nánosu se odhalují jako sociálně deformované, psychicky frustrující a lidsky neobhajitelné,“ uvádí k inscenaci autor scénáře a režisér Jiří Havelka, sám členem SVJ.

Inscenovaná schůze majitelů bytových jednotek nebude scénicky řešena klasicky, tedy v prostoru rozděleném na jeviště a hlediště. Společenstvo vlastníků do jisté míry naváže na ty předchozí projekty VOSTO5, kde jsou diváci nedílnou součástí scénografického řešení prostoru.

Ve spolupráci s festivalem 4+4 dny v pohybu jsme v Karlínských kasárna našli ideální prostor, kde se diváci budou cítit jako spoluobčané, sousedé sedící v druhé řadě židlí kolem centrálního kancelářského stolu, kolem kterého se schůze SVJ koná,“ dodává producent projektu Petr Prokop z VOSTO5. 

 

Osoby a obsazení, tvůrci a realizační tým:

Koncepce, scénář a režie: Jiří Havelka
Producent: Petr Prokop a Vosto5
Koproducent: mezinárodní festival 4+4 dny v pohybu
Dramaturg: Martina Sľúková
Scéna: Antonín Šilar
Kostýmy: Andrea Králová
Výkonná produkce: Jeník Tyl
Technická produkce: Jeník Bubal

Účinkují: Andrej Polák, Renata Prokopová, Hana Müllerová, Ondřej Bauer, Lenka Loubalová, Halka Třešňáková, Petr Prokop, Ondřej Cihlář, David Dvořák, Zdeněk Pecha, Anna Kotlíková, Patrik Holubář, Václav Poul, Zdeněk Mucha a další

 

Společenstvo vlastníků v kontextu předchozí autorské tvorby divadla VOSTO5:

Dramaturgická linie: „Divadlo s prstem na tepu doby“

Inscenace Společenstvo vlastníků je součástí dramaturgické linie „Divadlo s prstem na tepu doby“, kde je Vosto5 klíčovým tvůrčím prvkem, obohaceným širším týmem spolupracovníků, performerů či hudebníků z nezávislé scény. Vosto5 zde vystupuje také v roli jakési produkční skupiny či vývojového centra. Chceme zrealizovat další z projektů, které jsou jedinečné nejen současností a kontroverzností témat, ale také pro divadlo netradičním prostorem.

Oživení skrze divadlo na nečekaném místě jde ruku v ruce s katarzním momentem diváka, který je vytržen ze své obvyklé pohodlné pozice, jak fyzicky, tak ideově. Tuto linii lze snad řadit do proudu dokumentárního divadla – spíše než o škatulky jde však opět o diváka, který by se měl skrze syntézu ne zcela obvyklých divadelních komponentů, ocitnout v situaci, kdy je nucen přijmout konkrétní estetické i morální stanovisko.

 

O Divadle Vosto5 obecně   

 Pražské Divadlo Vosto5 je nestátní nezisková organizace působící v oblasti performing arts od roku 1996. Po organizační stránce se jedná o nezávislé uskupení, které funguje na bázi divadelního souboru / produkční jednotky a které vlastními silami iniciuje a vytváří nové divadelní projekty a představení (ať už samostatně nebo v koprodukci s dalšími subjekty).

Vosto5 je nezávislý generační soubor vytvářející autorské inscenace značného tematického a žánrového rozpětí spojené originální poetikou a typickým neotřelým humorem, kterému nechybí prostořeká odvaha a nadhled. Tvorba Divadla Vosto5 je kořeny spojena s odkazy moderního kabaretu a text-appealových klauniád, které spolu s improvizační samozřejmostí prorůstající v různé míře veškerá představení souboru.

Po celou dobu existence Vosto5 svou tvorbou primárně hledá nové možné cesty pro skutečně živou komunikaci s divákem. Zkoumá, jak diváka aktivizovat, jak ho organicky propojit s proměnlivou, živou a pomíjivou strukturou divadelního představení, jak diváka vtáhnout nad běžnou míru vnímání.

Zároveň Vosto5 svým typicky satirickým způsobem otevírá ryze česká společenská témata přes ikonické fenomény české kultury – ať už to byl např. Josef Lada, Sněžka, mýtický Pérák, Hanč a Vrbata nebo komiksy z časopisu ABC. Náměty všech inscenací spojuje zájem o česká témata, události a příběhy tvořící přísady, které v tavném kotli naší společnosti a dějin vytvářejí a koření naši komplikovanou národní identitu. Vosto5 neidealizuje rysy naší národní povahy a ukazuje je v jejich komplikovanosti a nejednoznačnosti – ovšem vždy se spikleneckým odstupem a nadhledem. Ve svých dílech se snaží nementorovat a nesoudit, ale nechat okusit a prožít, anebo v případě volnějších struktur být přímo při vzniku divadelní situace, gagu či celého děje.

Vosto5 je živým tvůrčím organismem s nebývale širokou škálou velikostí i typů svých produkcí: od provozování Divadelního Stand´artu – divadla, kavárny a tančírny ve vysloužilém vojenském stanu (2003-2009), přes vytváření zcela improvizovaných Stand´artních kabaretů v proměnlivém obsazení dvou až pěti herců a komorních loutkových představení (Hrusice 1907, Vajce) až k pevně fixovaným a technicky komplikovaným scénickým dílům, jakými jsou třeba akční historická fikce Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy! a zážitkovou sci-fi simulaci Kolonizace – nový počátek v Divadle Archa anebo působivý hospodský site-specific Dechovka s téměř třiceti účinkujícími všech generací hraný mezi stoly tanečního sálu dříve na Baráčnické rychtě na Malé Straně; dnes v Sokolovně v Praze 6 – Řepích.

Vosto5 spatřuje svou sílu v projektovém fungování, kdy hodlá koncentrovat své úsilí na jednotlivé výrazné projekty, jejich realizaci a následně jejich seriálové a zájezdové provozování. Tento provozní model je v zahraničí zcela běžný a umožňuje plně se koncentrovat na výsledný tvar a nerozmělňovat úsilí v monotónním koloběhu repertoárového hraní.

Ambicí Divadla Vosto5 v tuto chvíli není snaha konkurovat kamenným repertoárovým divadlům v Praze, ale nabízet divákům divadelní alternativu v rámci samostatných představení a projektů nebo na festivalech. V Praze funguje Vosto5 v současnosti jako stálý host Studia Ypsilon, Divadla Archa a Jatek78. Projekt Dechovka uvádí od října 2017 seriálovým způsobem nově v prostorách Sokolovny Řepy. Divadlo dlouhodobě spolupracuje také s festivalem 4+4 dny v pohybu a hraje svá představeními na festivalech a pohostinských hraních po celé České republice i v zahraničí.

 Jádrem divadla je pětice tvůrců a herců Petr Prokop, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek a Ondřej Bauer, která kromě svých aktivit v rámci Vosto5 sklízí úspěchy i ve vlastní tvorbě a dalších aktivitách mimo toto sdružení.

Vosto5 bylo několikrát oceněno za svou tvorbu: Ocenění festivalu … next wave/příští vlna… za projekt Divadelní STAND‘ART, nominace na Cenu Divadelních novin 2011/2012 v kategorii Alternativní divadlo za inscenaci Pérák, nominace na Prix Bohemia Radio 2013 v kategorii Drama pro rozhlasovou adaptaci hry Košičan, zvláštní ocenění poroty festivalu Skupova Plzeň 2014 pro inscenaci Slzy ošlehaných mužů a 4. místo v anketě Divadelních novin o Inscenaci roku 2013, 3. místo v Cenách Alfreda Radoka v kategorii Hra roku a vítězství v Cenách Divadelních novin 2013/14 v kategorii Alternativní divadlo pro inscenaci Dechovka.

Na repertoáru má Vosto5 v současné době inscenace Dechovka, Slzy ošlehaných mužů, Kolonizace – nový počátek, PROTON !!!, Košičan 3, Teatromat, divadelní happening Souboj Titánků, talkshow Kupé v lese a improvizovaný Stand’artní kabaret. Kromě vlastní tvorby na sebe Divadlo VOSTO5 váže i spřátelené umělce z oblasti filmu, výtvarného umění a hudby.

 

Veškeré informace o ostatních projektech Divadla VOSTO5 naleznete na www.Vosto5.cz  a na FB: www.facebook.com/Vosto5/ .