Loading...

Čtyři dny | Four days

TisíciHRAn

Fialky a mejdlíčka

/ Divadlo
  • Neděle 2. 10. / 15:00, Radniční domy
    / divadlo pro děti od 8 let
  • Pondělí 3. 10. / 10:00, Radniční domy
    / divadlo pro děti od 8 let
Cena: 50 Kč (3. 10. VYPRODÁNO)

Fialky a mejdlíčka, dokumentární inscenace s živým vyprávěním, nás přenese do světa tří spolužáků před šedesáti lety, do 50. let minulého století. Tehdy voněly cukrové fialky a na jazyku se rozplývala sladká mejdlíčka. Zároveň však vládli pánové v černých kabátech a nade vším zářila rudá hvězda.

S Alenou Laufrovou a Renatou Válovou (dcerou kulaka a dcerou přesvědčeného komunisty) se autorka inscenace Tereza Durdilová setkala před několika lety při projektu Divadla Archa a velmi ji inspirovaly: „Mám děti ve školním věku a každodenně řeším, jak jim vysvětlit dobu, v níž žijeme – bez pochopení a vztahu k minulosti to nelze. Podstatný je pro mne i vztah mých dětí a mých rodičů. Vnímám, jak jsou pro sebe důležití, jak si rozumějí. Mám dojem, že osobním setkáváním se děti dozvídají nejvíce,“ vysvětluje.

Inscenace Fialky a mejdlíčka, uvedená poprvé letos v květnu na Lodi Tajemství bratří Formanů, umožňuje, aby osobní vzpomínky, rozpjaté mezi soukromým životem a ideologií, doputovaly k dalším generacím. Proto je představení určeno pro rodiny s dětmi od 8 do 12 let – ale nejen pro ně.

TisíciHRAn – divadelní skupina vznikla v roce 2016 při práci na inscenaci Fialky a mejdlíčka. Plánuje se věnovat aktuálním tématům v kontextu historických souvislostí prostřednictvím u nás zatím neprobádaného, dokumentárního, autorského divadla; TisíciHRAn láká zkoumat způsob, jak tuto specifickou možnost vyjádření divadelně uchopit v českém kontextu.

Zakládajícími členy skupiny TisíciHRAn jsou tři divadelnicie. Eva Čechová se věnuje autorskému divadlu, herectví, vypravěčství, klaunérii, skupinové improvizaci i umělecké pedagogice, scénografka Tereza Durdilová se zabývá site specific projekty a dokumentárním divadlem, dlouholetá členka vedení sdružení Auto*Mat (Zažít město jinak) Tereza Vohryzková má bohaté zkušenosti s občanskými a tvůrčími projekty, které se týkají veřejného prostoru a komunitního života.

 

Tvůrčí tým: Tereza Durdilová, Eva Čechová, Tereza Vohryzková
Vypravěči a pamětníci: Alena Laufrová, Renata Válová, Jindřich Synek

 

Česky
Délka 60 min

Podpořili: DAMU, Divadlo bratři Formanů.