Loading...

Čtyři dny | Four days

Tereza Hradilková a kol. (CZ)

Švihla

/ Performance, Divadlo, Tanec
  • Pondělí 3. 10. / 20:00, Radniční domy
    / Site-specific premiéra
  • Úterý 4. 10. / 20:00, Radniční domy

Nápad na nové taneční sólo Terezy Hradilkové vznikl při práci na tanečním filmu Beating, natáčeném v pražském boxerském spolku Palaestra: „Fascinovalo mě, jak boxeři skáčou přes švihadlo. Líbila se mi lehkost, se kterou se pohybovali, rytmus, který střídali, pohyb rukou a nohou, který byl sám o sobě tancem. Nadchly mě i různé varianty skoků a přeskoků; perlou navíc byl pro mě zvuk švihadla, který tento pohyb doprovází,“ vysvětluje autorka projektu Tereza Hradilková.  

Taneční představení Švihla dokazuje, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o  sebezdokonalování. „Přeskakuješ sám sebe, překračuješ své hranice, nebo jsi naopak uvězněn v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?,“ ptá se choreografka a tanečnice, jejíž inscenace Promenná/Variable (společně s izraelskou choreografkou Einat Ganz) byla ve světové premiéře uvedena na Festivalu 4 + 4 dny před sedmi lety a následně slavila úspěchy na mnoha prestižních tanečních přehlídkách v zahraničí. 

 

Tereza Lenerová Hradilková začala tančit ve čtyřech letech v souboru Valášek v Praze. Vystudovala zde také konzervatoř Duncan Centre a následně současný tanec a divadlo (mime theatre) na Theaterschool v Amsterdamu. Po studiích získala práci u francouzského choreografa Clauda Brumachona, spolupracovala také například s Fabianem Chylem (Německo) či Sergem Ambertem (Francie).

V Čechách mimo jiné pracovala s taneční skupinou Nanohach (Brut, Písečná žena), s VerTeDance na projektu Transforma, s Kateřinou Stupeckou (Sunyata), s britskou tanečnicí a choreografkou Andreou Miltnerovou (Beneath the Skin), v pražské Meet Factory (vlastní projekt This is it společně s Petrou Púčikovou), v divadle Ponec (první autorský projekt Deadline) či v Divadle bratří Formanů.

Momentálně je jednou z vůdčích osobností žižkovského prostoru Studio Truhlárna, určeného pro začínající umělecké projekty. Věnuje se současnému tanci, jeho interpretaci i výuce v Čechách a v zahraničí.

 

Koncept, choreografie, interpretace: Tereza Hradilková a kol.
Režijní a dramaturgická spolupráce: Biljana Golubovič
Hudba: Filip Míšek
Projekce: Dan Gregor
Světelný design: Pavel Kotlík
Technický support: Hugo Hejzlar
Konzultace: Lukáš Jiřička
Kostýmy: Marjetka Kürner Kalous
Foto: Dragan Dragin
Produkce: Veronika Hladká
Koprodukce: Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec, Studio Truhlárna

Poděkování: Daniel Wunsch, Petr Horký, Jan Horák, Jakub Hradilek, Palo Kršiak, Festival Bazaar

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, NADACE ŽIVOT UMĚLCE

 

Česky
Délka představení: 40 min

Divadelní premiéra bude uvedena 12. 10. 2016 ve 20:00 v divadle PONEC.