Loading...

Čtyři dny | Four days

Kolonie, z.s.

Mocný až moc

/ Divadlo
2. 10. Neděle
/ Premiéra
19:00 Radniční domy
3. 10. Pondělí 19:00 Radniční domy
8. 10. Sobota
/ přidaný termín představení
17:30 Radniční domy
8. 10. Sobota 19:00 Radniční domy

Nový počin stále známějšího českého experimentálního seskupení Kolonie, hudebně-performativní instalace inspirována životem a dílem českých art brut umělců. Ti, výtvarně neškolení a stojící mimo běžné psychické či sociální normy, tvořili umění v původním, surovém stavu.  

Ve starém radničním domě, v členitém bytě s okny zarostlými zelení, za růžovými zdmi, najdete příběh Mocný až moc. Je o nevyhnutelnosti tvorby a o tom, že bez tvorby nás čeká jen smrt. Vypráví o touze najít řád v chaosu, o touze zaznamenat a pochopit sám sebe ve chvíli, kdy realita, ve které žijeme, přestává fungovat. Ukáže nám světy skryté za tím viditelným, světy, jež mají vlastní jazyk. V kolika jiných světech můžeme žít?

 

Kolonie – Umělecké seskupení Kolonie vzniklo v roce 2012 a pohybuje se na pomezí fyzického, hudebního a činoherního divadla. Její dílo se vyznačuje neotřelým přístupem k formě i k obsahu; pracuje s ironií, nadsázkou, groteskností, ale i citem pro křehký detail. Náměty čerpá Kolonie z literatury i současnosti.

Módním ikonismem se soubor zabýval již v kladně divácky i kriticky přijaté inscenaci Stíny (2013, MeetFactory), projekt The Body Present (2013, NoD) také řešil tělo, tělesnost a extrémy. Projevy manipulace byly tématem zásadního kusu Konec Klementajn (2014, Palác Akropolis), v loňské site-specific pouti v bývalé papírně Perla ve Vraném nad Vltavou, nazvané Expression Hurts, se Kolonie dotkla problematiky cizinců-uprchlíků a globálního nedostatku pitné vody.

Viditelnými členkami Kolonie jsou performerky Jindřiška Křivánková a Jana Kozubková, obě laureátky prestižní ceny festivalu …příští vlna/next wave… za Objev roku. Skrytými tvářemi ženského souboru jsou pak scénografka Jana Hauskrechtová, držitelka Ceny Josefa Hlávky, a především režisérka, autorka a dramaturgyně Lucie Ferenzová, podle jejíž divadelní hry (kterou v Divadle Na zábradlí v roce 2011 inscenovala) dostala Kolonie svůj název.

 

Účinkují: Jana Kozubková, Jindřiška Křivánková, Martina Krátká a Krusha
Scéna a kostýmy: Jana Hauskrechtová
Produkce: Magda Juránková
Režie: Lucie Ferenzová

Inscenace vznikla díky podpoře Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

 

Česky
Délka představení: 70 min