Loading...

Čtyři dny | Four days

Dana Michel (Kanada)

Yellow Towel (Žlutý ručník)

/ Performance, Tanec
7. 10. Pátek 19:30 Ponec – divadlo pro tanec
8. 10. Sobota 19:30 Ponec – divadlo pro tanec
Cena: 250 / 150 Kč

Jako dítě si Dana Michel omotávala žlutý ručník kolem hlavy, aby byla podobnější svým plavovlasým spolužačkám. Jako dospělá se k tomuto imaginárnímu světu vlastního alter-ega vrací v inovativní autorské inscenaci, kde je bez předstírání i bez cenzury marginalizovanou hrdinkou. Směsicí jednoduchosti a absurdity tady proráží stereotypy čenošské kultury, převrací je vzhůru nohama a snaží se zjistit, kam vlastně patří a proč. Její zneklidňující metamorfózu budeme sledovat rádi a fascinovaně; Dana Michel je totiž hodně ovlivněna současnou módou, hudebními videi, queer kulturou i pohybovou komedií.

Inscenace Žlutý ručník vznikala ve Vídni, Bruselu, New Yorku, Torontu a Monteralu a osobnost montrealské alternativní scény se díky ní stala pevnou součástí mezinárodní mapy pohybového divadla. Kritici označují Danu Michel za „umělkyni, která odmítá kompromisy a nebojí se vytvářet vlastní pohybový jazyk“; mají úplnou pravdu.

 

Dana Michel
Dana Michel je kanadská choreografka a performerka. Než se přihlásila na program současného tance na montrealské Concordia University, pracovala v marketingu, byla profesionální běžkyní a taky hrála fotbal. V roce 2011 získala stipendum programu danceWEB a mohla se tak věnovat výzkumu v rámci mezinárodního tanečního festivalu ve Vídni, ImPulsTanz. Dana se zabývá mnohostí moderní identity a používá k tomu intuitivní autorskou improvizaci. Její práce je ovlivněna filmem, živými sochami, pohybovou komedií, dekonstruovanými sociálními komentáři, bulimickou logikou hip hopu i dětskou naivitou. Její práce byly představeny v Kanadě, USA i v Evropě (Rakousko, Belgie, Srbsko, Švýcarsko). Za svá předešlá díla získala několik prestižních mezinárodních cen; její nejnovější sólo Žlutý ručník mělo světovou premiéru na montrealském festivalu TransAmériques v roce 2013 a vzbudilo obrovský ohlas; deník New York Times jej o rok později označil jako nejpozoruhodnější představení roku.

 

Více informací: http://www.danielleveilledanse.org/en/pages/dana-michel

 

Jazykově bezbariérové
Délka představení: 80 min

 

 

Choreografie, účinkuje, kostýmy a scénografie: Dana Michel
Světelný design: Karine Gauthier
Umělecká supervize: Ivo Dimchev + Peter James + Mathieu Léger + Antonija Livingstone + Manolis Tsipos
Zvukový konzultant: David Drury
Výkonná produkce: Marie-Andrée Gougeon for Daniel Léveillé danse
Asistent produkce: Heidi Louis + Chad Dembski
Koprodukce: Festival TransAmériques + Studio 303
Rezidence: Compagnie Marie Chouinard + MAI + Le Chien Perdu (Brussels) + Usine C + Circuit-Est centre chorégraphique + Studio 303 + Agora de la Danse

Za podpory: Canada Arts Council, Conseil des Arts et des lettres du Québec