Loading...

Čtyři dny | Four days

Arkadi Zaides (Izrael)

Archiv

/ Tanec
  • Sobota 1. 10. / 20:00, Divadlo Archa
Cena: 250 / 150 Kč

Známe ty záběry z médií: muži hází kameny, kdesi hoří dům, vojáci střílejí. Násilí na palestinských teritoriích se už dávno stalo stálou kulisou našich domácností.

Jenže teď ho sledujeme na projekčním plátně, s živým tanečníkem, který svým tělem napodobuje pohyby těl na plátně. Nejdřív lhostejně, pak stále energičtěji…

Toto provokativní představení vzniklo díky izraelskému informačnímu centru pro lidská práva v okupovaných teritoriích Becelem. V roce 2007 rozdala tato organizace kamery Palestincům žijícím v konfliktních oblastech západního břehu Jordánu, aby pořídili co nejkompletnější dokumentaci o tom, co se tam vlastně děje.

Arkadi Zaides na tento projekt navazuje. Bere natočené materiály, postupně pohyb zrychluje, přidává výkřiky, pazvuky, vrací nám záběry v digitální smyčce… Jeho tělo se stává živým archívem, do kterého zaznamenává lidskou brutalitu a agresivitu. Inscenace, kontroverzně přijatá i v samotné Izraeli, je fascinující.

 

Arkadi Zaides
Choreograf, narozený v roce 1979 v Bělorusku, emigroval v roce 1990 do Izraele a nyní žije v Tel Avivu. Než se v roce 2004 začal věnovat autorské tvorbě, tančil mimo jiné v Batsheva Dance Company. V posledních sedmi letech se jeho práce soustřeďuje především na situaci v Izraeli a Palestině, kdy vedle sebe na jevišti představuje židovské a izraelsko-arabské umělce. Je jedním z mála izraelských choreografů, kteří se svou tvorbou účastní tamní politické debaty. Je autorem platformy Moves Without Borders (2012-2014), zaměřené na setkávání avantgardních choreografů, na tanečních projektech také často pracuje s komunitami v arabské oblasti. Jeho práce mu přinesla mnoho významných ocenění, za projekt Archív získal v roce 2013 cenu Rady Emila Zoly pro lidská práva.

 Více informací: www.arkadizaides.com

 

Jazykově bezbariérové
Délka představení: 70 min

 

 

Video materiál „Camera Project“ of B’Tselem – The Israeli Center for Human Rights: Iman Sufan, Mu’az Sufan, Bilal Tamimi, Udai ‚Aqel, Awani D’ana, Bassam J’abri, Abu ‚Ayesha, Qassem Saleh, Mustafa Elkam, Raed Abu Ermeileh, Abd al-Karim J’abri, Issa ‚Amro, Mu’ataz Sufan, Ahmad Jundiyeh, Nasser Harizat, Abu Sa’ifan, Muna A-Nawaj’ah, Oren Yakobovich, Nayel Najar

Koncept & choreografie: Arkadi Zaides
Video konsultant: Effi and Amir (Effi Weiss and Amir Borenstein)
Zvuková a hlasová dramaturgie: Tom Tlalim
Umělecký poradce: Katerina Bakatsaki
Asistent choreografie: Ofir Yudilevitch
Kostýmy: Adam Kalderon
Světelný design: Thalie Lurault
Remote control: Pierre-Olivier Boulant
Technický ředitel: Etienne Exbrayat
Zvuk: Cyril Communal
Produkce: Simge Gücük
Zvláštní poděkování: Myriam Van Imschoot
Producent: Arkadi Zaides
Koprodukce: Festival D’Avignon (FR), CDC Toulouse (FR), Theatre National De Chaillot (FR), CNDC Angers (FR), The Emile Zola Chair for Human Rights (IL).
Rezidence: CDC Toulouse (FR), CNDC Angers (FR), STUK Leuven (BE), Theatre National De Chaillot (FR), WP Zimmer (BE), Amsterdam Master of Choreography (NL)
International Distribution: Key Performance Julia Asperska & Koen Vanhove