Loading...

Čtyři dny | Four days

Compagnie Kadidi / Dorothée Munyaneza (Francie / Rwanda)

Samedi détente

/ Divadlo
  • Pondělí 5. 10. / 19:30, Jatka78
Cena: 200 / 100 Kč

„Ve Rwandě bylo Samedi Détente (Sobota s rozhlasem) nejdůležitější událostí celého týdne. Během tohohle rozhlasového pořadu, vysílaného každou sobotu, jsme poslouchali nejrůznější cizí muziku. Tancovali jsme, zpívali, učili se písničky nazpaměť – i když jsme polovině těch textů nerozuměli. V pondělí jsme pak na hřišti soutěžili, kdo to zazpívá líp. Byl to skutečný rituál,“ uvádí Dorothée Munyaneza svou osobní zpověď, o kterou podělit se muselo být strašně těžké.

6. dubna 1994. Dorothée Munyaneza je dvanáct a v rodné Rwandě nastávají krvavé masakry. Dál poslouchá Samedi Détente, ale téměř všichni přátelé a rodinní příslušníci, pro které tančívala, jsou mrtví. Dívka musí utéct do Evropy. Do časů bezstarostného dětství se proto hudebnice a autorka na Oscara nominovaného soundtracku k filmu Hotel Rwanda odvažuje vrátit až o dvacet let později, v roce 2014.

Její přítomnost na jevišti je elektrizující; zpívá, tančí a vypráví, vedena prazákladní touhou po přežití genocidy. Její hlas, pohyby ani tvář nezapomenete.

 

Dorothée Munyaneza – světoznámá francouzská zpěvačka, spisovatelka, hudebnice, performerka a choreografka je původem z Rwandy. Čtrnáct let prožila v Londýně, nyní bydlí s rodinou ve francouzské Marseille. Složila a zpívá sountrack k filmu Hotel Rwanda (2004), nominovaný na Oscara.  

Hudbě se věnuje od dětství, v Británii pak vystudovala zpěv a sociální práci. Profesionální vstup do světové hudební arény učinila díky albu Volume5-Anatomic, když hostovala s nadžánrovou kapelou Afro Celt Sound System, v roce 2010 vydala své první sólové album Earth Songs (od roku 2012 na iTunes).

Často vystupuje pro humanitární účely, učí v jihoafrickém sociálním cirkusu Zip Zap, její vášní je sociální intergace pomocí hudby a umění obecně. Ráda by jednou ve Rwandě, kam se pravidelně vrací, založila hudební školu na pomoc dětem a mladým lidem.

 

Francouzsky s českými a anglickými titulky
Délka představení: 75 min.

 

Den, kdy mi skončilo dětství / PDF
Reflex, Labyrint kultury, Veronika Bednářová

 

https://vimeo.com/137822532

 

Režie a propagace inscenace: Emmanuel Magis, Anahi
Supervize: Mathurin Bolze
Světelný design: Christian Dubet
Scénograf: Vincent Gadras
Kostýmy: Tifenn Morvan
Asistent režie: Marion Piry
Účinkují: Mani Asumani Mungai (tanec), Alain Mahé (hudba a improvizace) Dorothée Munyaneza
Produkce: Cie Kadidi

Koprodukce: Théâtre de Nîmes – scène conventionnée pour la danse, Théâtre La Passerelle – scène nationale de Gap et des Alpes du Sud, Théâtre des Salins – scène nationale de Martigues, L’Onde – Théâtre Centre d’Art de Vélizy-Villacoublay, Pôle Sud – centre de développe­ment chorégraphie en préfiguration Strasbourg, Théâtre Jacques Prévert – Aulnay-sous-Bois, Le Parvis – scène nationale de Tarbes, Théâtre Garonne – Tou­louse, Réseau Open Latitudes 2 avec le soutien du Programme Culture Europe, Théâtre de Liège, Théâtre de la Ville – Paris, BIT Teatergarasjen – Bergen

Za podpory: Théâtre Le Monfort – Paris, la Friche Belle de Mai – Marseille, la DRAC PACA – ministère de la Culture et de la Communication, la SACD – musique de scène et de l’Association Beaumarchais, Arcadi Ile-de-France / dispositif d’accompagnements a ADAMI.

 

Za podpory programu TransARTE
Program TransARTE, založený Francouzským institutem, šíří a podporuje tvorbu a propojuje nejrůznější umělecké žánry a obory, a rozšiřuje tak stávající hranice současného umění. Program vznikl v roce 2012 v Evropě a Latinské Americe a nyní se rozvíjí díky mnoha partnerům po celém světě.

www.institutfrancais.com